SAMORZĄDOWE GIMNAZJUM W ZBLUDOWICACH
Menu główne
* Strona główna
* Aktualności
* KontaktProjekt "Jestem genialny - wyrównywanie szans edukacyjnych gimnazjalistów z Gminy Busko - Zdrój"

Okres realizacji 01.08.2011r. - 30.06.2012r.

Harmonogram warsztatów.pdf

 
Szkoła
* Obwód  Gimnazjum
* Projekty
* Organizacja roku
* Dokumenty szkoły
* Gazetka Szkolna
* Podręczniki
* Sport w naszej szkole
Rekrutacja
* Psycholog szkolny
* Pedagog szkolny


Aktualności i ważne wiadomości

 

TEATR KUKIEŁKOWY NA JĘZYKU POLSKIM

 

10 stycznia 2012r. uczniowie klasy I b przeżyli niecodzienną lekcję języka polskiego, podczas której stworzyli teatr lalki i aktora.

         Zajęcia te poprzedziło szereg działań. Najpierw nasza polonistka p. Luiza Wojciechowska – Zoch podzieliła nas na grupy oraz wskazała nam do opracowania Bajkę Ignacego Krasickiego (do wyboru mieliśmy bajki takie jak: „Pan i pies”, „Ptaszki w klatce”, „Dewotka”, „Mądry i głupi” oraz „Czapla ryby i rak”), którą wcześniej omówiliśmy na j.polskim. Następnie musieliśmy napisać szczegółowe scenariusze, kolejnym krokiem każdego zespołu było wykonanie  rekwizytów, scenografii, a przede wszystkim kukiełek do swoich bajek. Nie mogliśmy pominąć efektów dźwiękowych oraz muzycznych. Wreszcie nadszedł dzień prezentacji. Kukiełki były różne : pacynki, marionetki, wykonane z drewna, uszyte z tkaniny, wydziergane z wełny.

Wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze, choć nie ukrywajmy było parę wpadek! Ale musimy pamiętać, że teatr to przecież żywy plan - tu powtórek nie ma!

         Dla nas uczniów to niezapomniana i bardzo ciekawa lekcja. Mimo dużego wkładu pracy, jesteśmy dumni z naszych występów, a niektórzy nawet odkryli w sobie talent aktorski!

Monika Sadowska

Luiza Wojciechowska - Zoch

 

MISIEK ZDZISIEK ZBIERA NAKRĘTKI

 

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych włączyli się w akcję „Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki - każda nakrętka na wagę zdrowia”.
Akcja miała na celu zbieranie plastikowych nakrętek po kremach, napojach, środkach czystości, by potem poddać je recyklingowi. Pieniądze  ze sprzedaży surowca wtórnego zostaną przeznaczone na zakup sprzętu  rehabilitacyjnego dla najbardziej potrzebujących.

W dniu 17.01.2012 r. w naszej szkole zakończył się pierwszy etap akcji. Wspólnie uzbieraliśmy 8 ogromnych worków wypełnionych po brzegi plastikowymi nakrętkami.

Najbardziej aktywnymi uczniami szkoły podstawowej byli: Aleksandra Chrobot, Klaudia Mazur oraz Robert Nizioł.

Natomiast w gimnazjum najlepsi okazali się: Dominik Gołpyś, Kamila Grzesiak, Kamil Chrobot, Piotr Kokot oraz Krystian Bąk.

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy „ Super zbieracza nakrętek 2011 roku”  za wzorowe zaangażowanie i dobre serce w niesieniu pomocy chorym dzieciom.

Opiekunami akcji charytatywnej w naszej szkole były panie: Marzena Moczulska i Anna Majsak.

Karolina Borzęcka

 

PODSUMOWANIE AKCJI "ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

 

W dniach 4-6 grudnia 2011 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Świątecznej Zbiórce Żywności, która prowadzona była na terenie Buska – Zdroju pod patronatem Powiatowego Centrum Pomocy rodzinie oraz Stowarzyszeniu „ Razem Dzieciom”. W ramach akcji udało się zebrać prawie 1567,5 kg żywności , która została podzielona na paczki i rozdana wśród najuboższych mieszkańców naszego miasta.

W akcji wzięli udział:

Kamila Grzesiak, Gabriela Malęga  , Marika Wróbel, Weronika Borowska, Mariola Wojciechowska, Karolina Borto, Aleksandra Sodo, Świetnicka Magdalena, Czarnas Paulina, Obcowska Karolina, Aleksandra Gluzicka, Aleksandra Paradziej, Aleksandra Szczubiał, Borzęcka Karolina, Kosmala Dominika, Monika Sadowska, Kamila Kozieł, Blaut Izabela, Eliza Rak, Anna Juszczyk, Malwina Maj, Olga Paluch oraz Jakub Łabędź
i Kamil Chrobot.

Podsumowanie akcji i wręczenie pamiątkowych dyplomów odbyło się w dniu 13.01.2012 r. Opiekunem szkolnego wolontariatu jest pani Anna Majsak.

Kamila Grzesiak

 

Zagraliśmy z pompą!

 

W niedzielę 8. stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała po raz dwudziesty. Tym razem pod hasłem „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”. Fundacja Jurka Owsiaka z zebranych pieniędzy planuje zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaopatrzeni w puszki, identyfikatory oraz serduszka wyruszyli do parku zdrojowego w Busku-Zdroju. Siedmioosobowa grupa wolontariuszy – Kamila Owczarczyk, Karolina Borto, Klaudia Kojs, Eliza Rak, Magdalena Brych, Alicja Warzecha, Anna Juszczyk – pod opieką pani Anny Pytko zebrała w sumie 1920 zł. Naszą szkołę podczas występów artystycznych w BSCK reprezentowała Klaudia Rogowska   z kl. I d, wykonując piosenkę pt. ,,Maleńka gwiazdko”.

Karolina Borto

 

„Opowieść wigilijna” według Karola Dickensa

na „scenie teatru” naszej szkoły

 

Bożonarodzeniowy spektakl wystawiony w przedświąteczny dzień, 22 grudnia 2011 r., przez uczniów naszej szkoły był doskonałą okazją do uświadomienia sobie, że Boże Narodzenie to czas przemian i pojednania, czas przemyśleń i poprawy – to wielki czas. Ta Dickensonowska opowieść pozwala nam dostrzec, że nie ma ludzi naprawdę złych, są często tylko samotni i nieszczęśliwi. Opowieść ukazuje przemiany człowieka skąpego, bezwzględnego i bardzo samotnego w osobę, która umie cieszyć się życiem i zauważa potrzeby innych ludzi.

W rolę Ebenezera Scrooge’a z iście aktorskim talentem wcielił się uczeń klasy I b Jakub Mrozik. Życiowe błędy głównemu bohaterowi Dickensonowskiej opowiesci wskazywały trzy duchy, które w szkolnym spektaklu kreowały uczennice klasy III d: Weronika Borowska jako Duch Przeszłości, Marika Wróbel – Duch Teraźniejszości i Aleksandra Sodo – Duch Przyszłości. Przerażający obraz życiowych błędów wspólnika Scrooge’a, jego partnera w interesach, odtworzył Konrad Chwalik (kl. III c) ogrywając rolę Ducha Jakuba Marley’a.

Postacie drugoplanowe: Paweł Kowalski (kl. III a) – siostrzeniec Scrooge’a Fred, Mateusz Bonek (kl. III b) – Bob Cratchit, Natalia Szybalska (kl. III b) – jego żona, Alicja Warzecha i Natalia Łach (kl. III b) – ich córki, Kamil Chrobot (kl. I b) – syn Tim, Artur Ciepliński (kl. I d) – uliczny chłopiec, Izabela Blaut i Patryk Borto (kl. I b) – kwestujący na rzecz biednych.

Cały spektakl uświetnił anielski chór w składzie: Dorota Charchut, Iza Kowalczyk, Dominika Kosmala, Marta Opozda, Iwona Czerw i Karolina Borzęcka (solo) – uczennice klasy II d, którym na gitarze akompaniował Krzysztof Laskowski – uczeń klasy III c.

Nad przygotowaniem całej inscenizacji czuwały: p. Renata Piwowarczyk i p. Luiza Wojciechowska-Zoch.

Nagłośnienie – Dawid Durnaś (kl. III c)

Oprawa multimedialna – p. Renata Piwowarczyk

Tło muzyczne – p. Luiza Wojciechowska-Zoch

E.Nowak

 

 

 

Trening z Mateuszem Zarembą-

zawodnikiem ekstraklasy piłki ręcznej VIVE Targi Kielce

 

   W środę, 15 grudnia, odbył się niecodzienny trening piłki ręcznej, a to za sprawą szkoleniowca. Był nim sam mistrz Polski, zdobywca pucharu Polski, reprezentant kraju, zawodnik drużyny VIVE Targi Kielce, grający na pozycji leworęcznego skrzydłowego- Mateusz Zaremba.

Zawodnik czołowego polskiego  klubu przeprowadził z naszą szkolna drużyną profesjonalny trening. Rozpoczął się on od 15- minutowej rozgrzewki, jaką mają zawodnicy ekstraklasy. Następnie pan Mateusz przeprowadził zajęcia z piłkami, pokazał sytuacje, w jakich może znaleźć się zawodnik podczas spotkania., zademonstrował też sposoby konstruowania akcji zakończonej rzutem na bramkę. Sportowcy z zaangażowaniem trenowali ,a widzowie z emocjami oglądali to, co działo się na parkiecie.

   Nasza szkoła jest jedną z 11, które biorą udział w projekcie promocyjnym hal, współfinansowanym z regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego, a jedną z 6 , w których biorą udział zawodnicy VIVE Targi Kielce. Z przedsięwzięcia powstaje film, który będzie można obejrzeć w telewizji klubowej, na stronie internetowej , w zakładce TV VIVE Targi Kielce.

 

 

 

III Świętokrzyskim Konkursie Poezji w Języku Angielskim

 

 

15 grudnia 2011 r. uczennica klasy III D, MARTYNA FLOREK, reprezentowała naszą szkołę w III Świętokrzyskim Konkursie Poezji w Języku Angielskim zorganizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz wydawnictwo Pearson Longman we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach.

Oryginalną interpretacją poematu „Little Red Riding Hood and the Wolf” Roalda Dahla, Martyna wprowadziła zgromadzoną publiczność w bajkowy świat Czerwonego Kapturka i złego wilka. Zdobyła uznanie Komisji Konkursowej i zajęła III miejsce, ex aequo z uczennicą reprezentującą SG nr 1 w Busku-Zdroju.

O tym, że rywalizacja o miejsca na podium okazała się zacięta i wyrównana, a wyłonienie talentów nie było łatwym zadaniem dla jury świadczy punktacja uzyskana przez zwyciezców: I miejsce – 28 pkt., II miejsce – 27,5 pkt., III miejsce – 27 pkt. Tym większy więc SUKCES Martyny.

Poniżej zamieszczamy treść utworu, którym Martyna tak godnie reprezentowała samą siebie i Zespół Placówek Oświatowych w Zbludowicach, Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach, a także galerię zdjęć przedstawiającą występy pozostałych uczestników. Zapraszamy do lektury i oglądania, a Martynie DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY SUKCESU.

 

               Little Red Riding Hood and the Wolf

As soon as Wolf began to feel
That he would like a decent meal,
He went and knocked on Grandma's door.
When Grandma opened it, she saw
The sharp white teeth, the horrid grin,
And Wolfie said, ``May I come in?''
Poor Grandmamma was terrified,
``He's going to eat me up!'' she cried.

And she was absolutely right.
He ate her up in one big bite.
But Grandmamma was small and tough,
And Wolfie wailed, ``That's not enough!
I haven't yet begun to feel
That I have had a decent meal!''
He ran around the kitchen yelping,
``I've got to have a second helping!''
Then added with a frightful leer,
``I'm therefore going to wait right here
Till Little Miss Red Riding Hood
Comes home from walking in the wood.''

 

Pamiętamy o 13-tym  grudnia 1981 r.

    W tym dniu w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony temu wydarzeniu. Rozpoczęcia dokonał dyrektor szkoły, pan Przemysław Nowak, który przybliżył młodzieży atmosferę mroźnej niedzieli 13 grudnia 1981 roku i konsekwencje, kontrowersyjnej do dziś, decyzji władz.
    Widowisko przygotowane przez uczniów naszej szkoły rozpoczęło się od przypomnienia wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego, kiedy to 30 lat temu ogłaszał wprowadzenie stanu wojennego.

   Następnie zostały odczytane wspomnienia pani Bożentyny Pałki- Koruby, której mąż , Kazimierz Koruba, działacz „Solidarności”, został aresztowany i osadzony w więzieniu. Pełne emocji słowa dzisiejszej pani wojewody naszego województwa zaprezentowała pani Barbara Więckowska. Na spektakl złożyła się recytacja wiersza „Lulajże Jezuniu”w wykonaniu Izy Blaut oraz piękne wykonanie zakazanych w PRL-u piosenek. Utwory: ”Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Zielona Wrona”, „Pojedziemy na łów”, „Requiem dla Wrony” zaprezentowali: Dominika Wach, Klaudia Rogowska, Ola Paradziej, Marcin Zieliński i Artur Ciepliński. Na akordeonie akompaniował Mateusz Jewiarz. Podczas całego występu widzowie mogli przybliżyć sobie realia stanu wojennego dzięki fotografiom prezentowanym w tle. Całość poprowadzili: Katarzyna Szybalska i Łukasz Laskowski. Dźwiękiem zajęli się Dawid Durnaś i Krzysztof Laskowski.

 

 

 

 

Występ szkolny nie był dla artystów w tym dniu jedynym, bowiem wieczorem prezentowali się oni na dużej scenie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. O wydarzeniu będzie można przeczytać w lokalnej prasie.


 

POMAGALIŚMY BEZDOMNYM ZWIERZAKOM

„Pomagając zwierzętom, stajesz się lepszym człowiekiem” – to motto kolejnej zbiórki na rzecz buskiego schroniska dla zwierząt, która miała miejsce w centrum Buska, w sobotnie przedpołudnie. O godzinie 10-tej w miejskim parku stanął namiot, pod którym odbywał się kiermasz oraz zbiórka żywności dla podopiecznych schroniska. Do swoich obowiązków przystąpili też wolontariusze, którymi byli w dużej mierze uczniowie naszego gimnazjum: Kinga Iskra, Kamila Paw, Ola Górniak, Marcelina Kozieł, Karolina Borto, Kamila Owczarczyk, Mariola Wojciechowska, Damian Szlufik,. Młodzież zachęcała mieszkańców miasta do ofiarowania datków pieniężnych z przeznaczeniem na zakup karmy dla psiaków. Wielu busczan wiedziało o planowanej akcji, dlatego przynosili do „przytuliskowego” namiotu karmę suchą, mokrą, mięso.

          Zainteresowanie zbiórką było duże, mieszkańcy naszego miasta chętnie wspierali akcję, wrzucając do puszek nie tylko monety. Niektórzy ludzie dobrego serca nie mogli oprzeć się uroczym wolontariuszkom z naszej szkoły i kilkakrotnie zasilali skarbonki na rzecz akcji.

Do kwesty włączyli się również podopieczni Schroniska dla Nieletnich w Gackach. Chłopcy przywieźli ze sobą piękne stroiki świąteczne, choinki, ozdoby choinkowe, świeczniki, plakaty wykonane własnoręcznie i przeznaczyli na aukcję. Wiele z tych przedmiotów znalazło nabywców.

          Akcja z 10 grudnia 2011 r. zakończyła się powodzeniem, w sumie zebrano 1157 zł  i 246 kg karmy. Najwięcej, bo 275 zł udało się zebrać Kamili Paw, Marcelinie Kozieł i Oliwii Malec, które kwestowały przed sklepem „Stokrotka”. Wyróżnił się też Damian Szlufik, który sam do  puszki zebrał 170 zł. Gratulujemy i zachęcamy do zaangażowania w przyszłe akcje charytatywne. W sobotę dopisała pogoda, a przedświąteczny ruch i atmosfera pomogły kweście.

          Zaangażowaniem w pomoc „Przytulisku” uczniów naszego gimnazjum pozytywnie zaraża  pani Edyta Piotrowska- inicjatorka wielu przedsięwzięć na rzecz fundacji. Opiekę nad wolontariuszami sprawowały panie: Anna Pytko i Edyta Malec.

          Wszystkim Darczyńcom, w imieniu pani prezes Fundacji Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi „Przytulisko” - Danuty Kuklińskiej- SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Edyta Malec

 

 

Szkolne Mikołajki

Dzień 6 grudnia był wyjątkowy. Od rana na korytarzach zrobiło się czerwono, a to za sprawą uczniowskich ubiorów w tym kolorze. Roiło się od Mikołajów i Mikołajek w symbolicznych czapeczkach. Uczniowie odpowiedzieli tym na apel Samorządu Uczniowskiego oraz chcieli wziąć udział w konkursie na najbardziej czerwony strój.

 

Podczas przerw miał miejsce  kiermasz ciast, na którym można było zakupić pyszne domowe wypieki. Pozyskane ze sprzedaży fundusze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Zainteresowanie stoiskiem było naprawdę duże, również za sprawą uroczej obsługi.

 

Ciekawym punktem programu dnia był konkurs na najbardziej czerwony strój. Wzięli w nim udział: Paulina Połonowska, Natalia Szybalska, Marika Wróbel, Mateusz Jewiarz, Damian Poros i Karol Kucharski. Publiczność brawami nagradzała prezentujące się osoby , a najwięcej oklasków zebrała Paulina Połonowska (pierwsza z lewej), która w tej konkurencji zwyciężyła.

 

     Najbardziej emocjonującym momentem był przegląd piosenek – karaoke.  Reprezentanci wszystkich klas naszego gimnazjum, wspomagani nierzadko przez wychowawczynie, wykonywali utwory Anny Jantar, Maryli Rodowicz, Renaty Przemyk, Urszuli Bajmu , Feela, Lombardu, braci Golec. Nie mogło zabraknąć muzycznego symbolu świąt i zimy „Last Christmas” Georga Michaela oraz naszych polskich kolęd. Wszyscy wykonawcy oraz publiczność bawili się świetnie.

 

 

Ten radosny dzień odbył się dzięki pomysłowości i zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego oraz pań: Anny Majsak i Renaty Piwowarczyk. Zabawę profesjonalnie poprowadziły: Marika Wróbel, Monika Maj i Karolina Borzęcka. O oprawę muzyczną zadbali szkolni dźwiękowcy: Dawid Durnaś i Krzysiek Laskowski.

Dzień 6 grudnia wprowadził nas w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a Mikołaj nie zapomniał o żadnym „dziecku” z naszej szkoły, wszyscy otrzymali upominki, choć niektórzy zasłużyli na rózgi....

Edyta Malec

 

MIKOŁAJKI W 1B

Jak co roku 6 grudnia w mury naszej szkoły zawitał Mikołaj.
Ten niezwykły gość przybył do klasy 1b z workiem wspaniałych prezentów. Każdemu wręczył osobiście upominek w zamian za piosenki, wiersze, tańce, zagadki i ćwiczenia zręcznościowe. Nikt nie dostał rózgi!

Izabela Blaut

 

MATEMATYKA INACZEJ

   

18 listopada 2011 r. (piątek) na lekcji matematyki w klasie 1b ćwiczyliśmy w praktyce zastosowanie obliczeń procentowych – podwyżki i obniżki. Pani Beata Ogunowska wraz z samorządem klasowym zorganizowała „zabawę w zakupy”. W przygotowanych ,,sklepikach" kupowaliśmy różne artykuły.

Przed rozpoczęciem „zakupów" losowaliśmy naklejki dzięki, którym wiedzieliśmy w jakiej grupie jesteśmy. Potem zabraliśmy sie do pracy!

     Tytuł „Mistrza zakupów” przypadł Izabeli Blaut a wicemistrzyniami zostały Karolina Woźniak i Aleksandra Piernik.

Monika Sadowska kl.1b

 

DNI JĘZYKÓW OBCYCH W KIELCACH

22 listopada przedstawiciele klasy 1d i 3d uczestniczyli w warsztatach  zorganizowanych w ŚCDN-ie w ramach IX Dni Języków Obcych. Opiekunami wyjazdu były panie: Monika Brożek i Anna Majcher. Warsztaty  rozpoczęły się  od zajęć plastycznych. Instrukcje do wykonania witraży zostały podane oczywiście w języku angielskim. Następnie odbyło się spotkanie z panem Sławkiem, który zapoznał nas z różnorodnymi tajnikami języka angielskiego. Kolejnym doświadczeniem były zajęcia z naive speakerem z Wielkiej Brytanii. Shala -  wykładowca UJK w Kielcach przygotowała dla uczestników ciekawe gry anglojęzyczne . Na zakończenie śpiewaliśmy piosenki w języku angielskim . Niestety, jak to zawsze bywa, co dobre, szybko się kończy. Nasza wycieczka dobiegła końca, w oka mgnieniu wróciliśmy z głową pełną wspomnień i miłych przeżyć. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne Dni Języków Obcych będą równie ciekawe jak te w których braliśmy udział.

Ola Kielar

Uczniowie klasy III b w Młodzieżowym Centrum Kariery w Busku – Zdroju

21 listopada 2011 r. uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Nowak gościli w MCK w Busku – Zdroju.

MCK to Młodzieżowe Centrum Kariery świadczące swoje usługi dla młodzieży między 15 a 25 rokiem życia. Działania MCK są ukierunkowane na promocję postaw przedsiębiorczych u młodych ludzi oraz planowanie kariery zawodowej.

Zajęcia z doradztwa zawodowego dla naszej grupy prowadziła p. Elżbieta Ścióg. Podczas spotkania udzieliła nam porad ułatwiających wybór zawodu, a tym samym wybór szkoły ponadgimnazjalnej (co nas czeka i to już w najbliższej przyszłości). Pani E. Ścióg przekazała nam również informacje o możliwościach kształcenia, o zawodach i rynku pracy, w tym pracy dorywczej dla młodzieży, którą można podjąć np. w czasie ferii bądź wakacji. Wypełniając odpowiednie kwestionariusze i testy, przeprowadziliśmy wstępną diagnozę swoich predyspozycji i talentów, czyli diagnozę przydatności zawodowej. Następnie pani E. Ścióg – doradca zawodowy, pomogła nam określić swój profil zawodowy w skalach: zainteresowania artystyczne, badawcze, komunikacyjne, handlowe i konwencjonalne.

Zajęcia w buskim MCK były bardzo ciekawe i atrakcyjne, więc z pewnością pomogą nam podjąć decyzję dotyczącą dalszej edukacji i przyszłej drogi zawodowej.

Ala Warzecha i Natalia Szybalska (klasa III b)

 

PRZEGLĄD POEZJI ŚPIEWANEJ

W dniu 28 października 2011 roku w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się „Przegląd poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej”. Organizatorem było I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Busku – Zdroju.

W konkursie wzięło udział wielu uzdolnionych artystów ze szkół średnich  i gimnazjalnych z  województwa świętokrzyskiego.  Mimo, że poziom był niezmiernie wyrównany zwycięzca mógł być tylko jeden. Jury konkursowe zwróciło szczególną uwagę       na Filipa Wieczorka który swoim znakomitym wykonaniem piosenki zauroczył  publiczność   i był w gronie laureatów wśród  licealistów otrzymując III miejsce. Filip swoim pięknym głosem uniósł publiczność na wyżyny muzycznej rozkoszy. Naszą szkołę reprezentował również zespół wokalno-instrumentalny w składzie: Dominika Wach, Katarzyna Lewandowska, Aleksandra Paradziej, Monika Sanecka, Krzysztof Laskowski i Przemysław Służalski (niestety zabrakło im szczęścia). Na szczególne brawa i ukłony zasługuje opiekun uczniów p. Edyta Maj – nauczyciel muzyki, która włożyła wiele trudu i poświęciła dużo swojego wolnego czasu w przygotowanie uczniów do tego konkursu. To właśnie pod jej bacznym okiem uczniowie szlifowali swoje talenty, aby jak najlepiej zaprezentować się podczas konkursu.                                              

Serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

 

Z FIZYKĄ NA UCZELNI – FENIKS VI SEMESTR

Każdy człowiek wie, jak duże znaczenie w naszym życiu odgrywa fizyka. Spotykamy się z nią codziennie i prawie na każdym kroku, choć często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. A przecież dzięki fizyce mamy prąd w domach i możemy oglądać telewizję lub korzystać z komputera (większość ludzi bez tego nie potrafiłaby normalnie funkcjonować), czy też działa nam lodówka, w której przechowujemy żywość, kuchenka gazowa, pralka i długo by tak jeszcze można wymieniać. Tak naprawdę fizyka znalazła zastosowanie z życiu codziennym i działa w służbie człowieka – to właśnie tematyka pakietu, jaki w tym semestrze został przydzielony grupie „feniksowiczów” z ZPO w Zbludowicach.

                Uczniowie z tejże szkoły w dniu 25 października 2011r.  w składzie: Sylwia Grabińska, Katarzyna Pasek, Aleksandra Paradziej, Dominik Szczurkiewicz, Paulina Połonowska, Monika Maj, Marika Wróbel, Norbert Frąckiewicz, Mateusz Piwowarczyk oraz Sebastian Sztuk wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych i wykładach na  Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Opiekunem naszej grupy była p. Elżbieta Nowak, nauczyciel fizyki, a za razem bardzo miła, sympatyczna i otwarta osoba, z którą można porozmawiać na wiele interesujących tematów, niekoniecznie związanych z fizyką.

                Na Uniwersytecie „z niecierpliwością czekaliśmy na wykład naszego ulubionego prof. Marka Pajka, który fizykę ma we krwi. Siedząc na auli z zaciekawieniem przyglądaliśmy się różnym przyrządom fizycznym, które potem podczas przerwy mieliśmy okazję dotknąć i sprawdzić ich działanie”.– mówi Marika, która w FENIKSIE uczestniczy już czwarty semestr. Wykład dotyczył bardzo trudnej i jak dotąd nieznane dla gimnazjalistów tematyki: Fizyki kwantowej. Jednakże prof. M. Pajek zaciekawił uczniów wieloma doświadczeniami i ciekawymi opowiastkami na ten temat, tak, że ponad dwie godziny wykładu minęły niezauważalnie i każdy z nas poczuł się prawdziwym naukowcem.

Po interesującym wykładzie grupa „feniksowiczów” udała się na pyszny „studencki” obiad. „Przez chwilę poczułam się jak prawdziwa studentka. Jedząc obiad wyobrażałam sobie siebie za kilka lat jako studenta uniwersytetu. To było bardzo specyficzne, lecz pozytywne uczucie”- opowiadała Sylwia, która po raz pierwszy miała możliwość odwiedzić tę uczelnię.

Po sytym obiedzie, nasza dziesięcioosobowa grupa, na czele z p. E. Nowak, udała się na „laborkę”- czyli zajęcia w specjalnych fizycznych laboratoriach po brzegi wypełnionych różnymi pomocami naukowymi, urządzeniami oraz przyrządami. Zajęcia prowadziła p. dr Urszula Majewska, która w sposób prosty i wesoły zachęciła uczniów do wykonywania różnych ciekawych doświadczeń w dwuosobowych zespołach. „Zajęcia z dr U. Majewską bardzo nam się podobały. Doświadczenia, które mieliśmy wykonać były bardzo interesujące i emocjonujące. Musieliśmy je wykonywać bardzo ostrożnie i dokładnie, żeby przypadkiem nie utracić wyników badań bądź źle je oszacować czy odczytać. Podczas wykonywania eksperymentów posługiwaliśmy się wiedzą zdobytą w całej naszej dotychczasowej karierze szkolnej. Zaobserwowane zjawiska i wyniki zapisywaliśmy w formie obliczeń czy tabel na specjalnie przygotowanych portfoliach, które potem zabraliśmy ze sobą.” – z uśmiechem na twarzy opowiada Sebastian. Atmosfera na zajęciach w laboratorium była bardzo bardzo bardzo super. Uczniowie świetnie się na nich „bawili”. Z pewnością było to dla nich ciekawe życiowe doświadczenie i wiele się tu nauczyli. Pani Elżbieta Nowak, która czujnie obserwowała prace grup stwierdziła, że współczesna młodzież ma w sobie wiele pasji i chęci do nauki, a zajęcia na laborce uczą więcej niż cały rok szkolny spędzony na lekcjach w ławce szkolnej. Łatwo więc sobie można wyobrazić, jak wiele feniksowicze uczą się podczas takich zajęć na uczelni.

Kolejną część zajęć uczniowie spędzili w laboratorium jądrowym, gdzie wstęp mają tylko studenci fizyki czwartego i piątego roku. „Było to dla nas tym bardziej ciekawe, gdyż jak wiadomo, nieliczna grupa ludzi kończy tak trudny kierunek, jakim jest fizyka.” – stwierdził Norbert. Warto jeszcze dodać, że w tym laboratorium narażenie na promieniowanie i na różne szkodliwe związki wzrasta, więc wskazane jest noszenie specjalnych fartuchów, które odizolują nasze ubrania i zarazem nasze ciało od tych niebezpiecznych czynników.  Na tych zajęciach uczniowie dowiedzieli się nieco więcej na temat promieniowania, jego plusów i minusów, naukowców zajmujących się promieniotwórczością oraz własnoręcznie, za pomocą odpowiednich przyrządów, zmierzyli „siłę” promieniowania pierwiastków chemicznych. Było to dla nich szczególnie ciekawe, gdyż po raz pierwszy mieli okazję się z czymś takim zmierzyć.

Zajęcia laboratoryjne minęły bardzo szybko. Na zakończenie, grupa podziękowała gromkimi brawami pani dr U. Majewskiej za miłą atmosferę i zaangażowanie. Następnie uczniowie z zadowoleniem udali się do wyjścia, by autokarem wyruszyć w drogę powrotną do Zbludowic.

To były bardzo ciekawe i interesujące zajęcia, które na pewno zapadną głęboko w pamięci niejednego uczestnika tych zajęć. To, co uczniowie się na tych zajęciach nauczyli z pewnością zaowocuje na lekcjach nauk ścisłych oraz w codziennym życiu, bo jak wiadomo, fizyka jest wszędzie, a my - ludzie fizykę też tworzymy.

Monika Maj, klasa III d

Uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości

      Celebrowanie świąt narodowych, jakim jest również rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej szkole jest tradycją. W tym roku obchodziliśmy 93. rocznicę tego ważnego wydarzenia.

     Uroczystość odbyła się 10 listopada i rozpoczęła  od odśpiewania hymnu państwowego i wystąpienia  dyrektora szkoły, pana Przemysława Nowaka.

       Następnie prowadzenie akademii, której hasło przewodnie brzmiało „Droga
 do Wolności”, przejęli uczniowie klas II c, II d i I b. Na ciekawy spektakl złożyły się recytacja wierszy, pieśni patriotyczne, scenki dramowe. Lekcja historii przygotowana na ten uroczysty dzień pozwoliła uświadomić uczniom, jak trudną drogę do wolności musiał przejść nasz kraj. Hołd poległym w walkach oddano poprzez złożenie kwiatów na symbolicznych grobach powstańców. Ponadto scenografia do spektaklu w biało- czerwonych barwach powodowała, że nastrój tej szkolnej był podniosły.

Nad przebiegiem występu czuwały panie Edyta Malec oraz Beata Ogunowska, które akademię przygotowały.

 

 

 

ANGIELSKI W PRAKTYCE

 

27 października 2011 r. uczniowie klasy językowej I D brali udział w wycieczce  językowo-zadaniowej na terenie Parku Zdrojowego. Pod opieką nauczycielek języka angielskiego, pani Moniki Brożek i pani Anny Majcher, uczniowie mieli możliwość praktycznego wykorzystania swoich umiejętności językowych oraz nabywania nowych – m.in. wzbogacali zasób słownictwa tematycznego z zakresu: atrakcje turystyczne, herb miasta oraz roślinność parkowa, a także doskonalili techniki wyszukiwania informacji i pracy ze słownikiem. Wyniki swojej pracy uczniowie prezentowali w formie Portfolio Wycieczki (School Trip Portfolio).

 

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA GIMNAZJALISTÓW

 

       Dnia 20.10.2011 r. przeżywaliśmy szczególnie ważny moment w naszym życiu szkolnym. Odbyła się uroczystość  ślubowania i pasowania uczniów klas I na Gimnazjalistów oraz Otrzęsiny.

A wcześniej?

     Kilka tygodni przedtem rozpoczęły się przygotowania. Pierwszacy poznawali szkołę, kolegów, zaznajamiali się ze swoimi prawami i obowiązkami, wdrażali się do wspólnego życia w społeczności szkolnej. Pomagali im w tym starsi koledzy, wychowawczynie, pracownicy szkoły i oczywiście rodzice.

Wreszcie, 20 października, nadeszła długo oczekiwana chwila. Jej świadkami byli zaproszeni goście z Burmistrzem Waldemarem Sikorą na czele oraz rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dyrekcja szkoły i nauczyciele. Do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej w motywie przewodnim „piekło-niebo” weszli, w strojach galowych i z odrębnymi emblematami, uczniowie klas pierwszych: kotyliony – klasa Ia, kwiaty w butonierkach – klasa Ib, krawaty – klasa Ic, kapelusze – klasa Id.

Pan dyrektor Przemysław Nowak przywitał przybyłych gości oraz wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie. Pierwszoklasistów powitali również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

      Zanim pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, przedstawiciele klas trzecich sprawdzili, czy są już gotowi do przyjęcia do braci uczniowskiej. Podczas otrzęsin reprezentanci klas rywalizowali między sobą w wielu konkurencjach np. rysowanie portretu wychowawcy, śpiewanie tekstu dziecięcej bajki do znanej melodii Sto lat, pakowanie plecaka szkolnego w dwie minuty, mleczna droga do nieba, itp. Całość oceniało jury, w skład którego weszli: wicedyrektor szkoły – Pani Beata Wójcicka, przewodniczący SU – Dawid Durnaś i przedstawiciel rodziców – Pani Agnieszka Cieplińska. Ostatecznie zwyciężyła klasa Ia. Następnie wszyscy uczniowie otrzymali z rąk Burmistrza i Dyrekcji szkoły nagrody w postaci słodyczy  oraz na ręce wychowawców album – kronikę klasową.

Po Otrzęsinach nastąpiła część oficjalna uroczystości. Został uroczyście wprowadzony Poczet Flagowy, a następnie odśpiewano Hymn Polski.

Punktem kulminacyjnym całej uroczystości był sam akt ślubowania i dokonanego przez Dyrektora symbolicznego pasowania na ucznia Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach. 

      Nad całością prac związanych z przygotowaniem pasowania i otrzęsin czuwała Pani Luiza Wojciechowska-Zoch (autorka scenariusza i reżyser uroczystości), Pani Dorota Zieja (koordynator  uroczystości), Panie wychowawczynie uczniów klas pierwszych: Barbara Faryś (kl. Ia), Beata Ogonowska (kl. Ib), Anna Rak (kl. Ic), Elżbieta Pawelec (kl. Id).

Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

E.Nowak

 

 

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

            Jak co roku, Dzień Edukacji Narodowej w szkole jest obchodzony niezwykle uroczyście. Akademia z okazji tego święta odbyła się 13 października o godzinie 11.00. Na szkolne obchody przybył pan Henryk Radosz, wiceburmistrz Miasta i Gminy Busko- Zdrój. 

           Dyrektor szkoły, pan Przemysław Nowak, wydając komendę „Baczność, poczet sztandarowy wprowadzić” rozpoczął uroczystość. Po odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpiły przemówienia. Pan dyrektor powitał przybyłego przedstawiciela buskich władz, nauczycieli gimnazjum, pracowników obsługi i uczniów. Przypomniał trudną sytuację polskiego szkolnictwa na przestrzeni wieków, co było zarazem oddaniem hołdu nauczycielom i tym wszystkim, którzy mieli duży wkład w wygląd współczesnej wolnej polskiej szkoły. Pan dyrektor przybliżył zebranym  genezę święta DEN. Przekazał również nauczycielom i pracownikom obsługi gorące życzenia.

            Następnie zabrał głos  pan Henryk Radosz, podkreślając w swoim przemówieniu rolę edukacji. Szczególnie zaakcentował funkcję nauczycieli jako tych, którzy w dużej mierze  kształtują osobowość młodego człowieka. Na zakończenie pan burmistrz złożył pedagogom serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            Po części oficjalnej rozpoczęła się cześć artystyczna akademii, którą stanowił montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów przygotowanych przez panie: Grażynę Bujakowską –Polniak, Barbarę Więckowską i Agnieszkę Zawalską. Charakter akademii był bardzo podniosły i uroczysty. Młodzi artyści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, dziękując w ten sposób swoim nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie i pomoc w zdobywaniu wiedzy.

            Występ był okazją do zaprezentowania się utalentowanych muzycznie uczniów naszej szkoły. Mateusz Jewiarz zaimponował wszystkim umiejętnością gry na akordeonie. Daniel Pyrz dał się poznać jako świetny saksofonista. Filip Wieczorek nie po raz pierwszy występował przed szkolną publicznością i, jak zawsze, został nagrodzony gromkimi brawami. Przebój sprzed lat „Milion białych róż” zaśpiewała  po rosyjsku  Ola Paradziej, wprowadzając wszystkich zebranych w świetny nastrój. Na zakończenie uroczystości wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali od uczniów kwiaty.

 

 

                 

Obejrzeliśmy pierwszy polski film w 3D


      7 października uczniowie klas drugich naszego gimnazjum wraz z wychowawczyniami wzięli udział w szkolnej wycieczce do kina „Helios” mieszczącego się w nowo otwartej galerii „Echo” w Kielcach. Celem wyjazdu było obejrzenie polskiego filmu historycznego pt. „Bitwa Warszawska 1920". Reżyserem tej rodzimej superprodukcji filmowej zrealizowanej w technologii 3 D jest Jerzy Hoffman. Twórca jest znany uczniom z adaptacji filmowych wielkich dzieł literackich , takich jak „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski” czy „Stara baśń”.
      Najnowsze dzieło Jerzego Hoffmana pod kilkoma względami jest wyjątkowe. Po pierwsze, film został nagrany w technologii 3D, co oznacza, że świat ukazywany na ekranie wygląda bardzo realistycznie. Mieliśmy wrażenie, ze uczestniczymy w wydarzeniach z roku 1920. Efekty specjalne były wspaniałe - wyjeżdżający pociągczy sceny walk- zrobiły na nas duże wrażenie. Kolejną mocną stroną dzieła Hoffmana jest obsada aktorska, w szczególności pojawienie się gwiazd młodego pokolenia- Nataszy Urbańskiej i Borysa Szyca. Dowiedzieliśmy się też, że „Bitwa Warszawska 1920" to najdroższa polska produkcja filmowa. Cieszymy się, że mieliśmy okazję uczestniczenia w tak ciekawej lekcji historii. Na pewno zapamiętamy wiele o jednej z największych bitew w historii Polski, nazywanej również cudem nad Wisłą .

 

Zuzia Borowska

 

 

Gimnazjaliści dla „Przytuliska”

„Człowieka poznaje się po tym, jak traktuje zwierzęta”

 

            

W dniu  8  października 2011 r. w sobotę w godzinach od 10.00 do 15.00 odbyła się zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Busku Zdroju. Akcję zorganizowała Fundacja Opieki nad Bezdomnymi Zwierzętami ,,Przytulisko", a jej inicjatorem była pani Edyta Piotrowska. Dziesięciu wolontariuszy z naszego gimnazjum pod opieką pani Piotrowskiej oraz pani Anny Pytko zbierało rzeczy potrzebne bezdomnym zwierzakom oraz datki. Do akcji włączyły się też buskie szkoły: Zespół Placówek Oświatowych nr 1 i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. M. Kopernika. Swój wkład mieli również wychowankowie Schroniska dla Nieletnich w Gackach, ofiarując własnoręcznie wykonane świeczniki, fotografie zwierząt i inne przedmioty, które zostały wystawiona na aukcję.

            Pomimo niedopisującej w tym dniu pogody park w centrum miasta skupił wielu miłośników czworonogów. Mieszkańcy Buska okazali się hojni, akcja zakończyła się sukcesem, jak oceniła inicjatorka przedsięwzięcia. Zebrano duże ilości suchej i mokrej karmy, ponadto miski, smycze, witaminy, koce, rodzaju środki czystości oraz kwotę 1800 zł.

         Zbliżająca się zima uświadomiła nam, jak bardzo jesteśmy potrzebni podopiecznym fundacji. Cieszy fakt podejmowania działań na rzecz zwierząt, chętny udział mieszkańców oraz zaangażowanie młodych wolontariuszy.

            Pamiętajcie o bezdomnych zwierzętach cały rok. Zachęcamy do odwiedzania „Przytuliska” i ofiarowywania różnorakiej pomocy.

                   Za udział w sobotniej akcji wszystkim Darczyńcom dziękujemy!

     

       Zuzia Borowska

 

Narkotyki- najlepsze wyjście- nie wchodzić


     W dniu 6 października 2011 r. z inicjatywy dyrekcji Samorządowego Gimnazjum
w Zbludowicach oraz pedagoga szkolnego 190 uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum wzięło udział w programie profilaktyki narkotykowej ARION. Spotkanie przygotował Krakowski Ośrodek Profilaktyki Narkomanii. Pierwszym elementem programu był spektakl teatralny przedstawiający dwoje młodych ludzi, których losy różnie się potoczyły. Każdy z nich miał kontakt z narkotykami, ale jeden po tragicznych doświadczeniach odrzucił je. Drugi chłopak nie zdążył - uzależnił się i pozwolił, aby to narkotyki kierowały jego życiem...
Po przedstawieniu, uczniowie mieli możliwość poznania - z ust specjalisty ds. profilaktyki narkomanii - zagrożeń, jakie niosą za sobą różne substancje psychoaktywne.
      W godzinach popołudniowych miało miejsce szkolenie Rady Pedagogicznej naszej szkoły na temat profilaktyki narkomanii, dotyczyło m.in. rozpoznawania rodzajów narkotyków, objawów ich działania oraz metod postępowania w przypadku podejrzenia spożycia przez ucznia substancji psychoaktywnych.
       W tym samym dniu odbyło się również szkolenie dla rodziców. Wzięło w nim udział około 130 rodziców klas II i III naszego gimnazjum. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim rozpoznawania rodzajów narkotyków i objawów ich działania. Istotnym elementem szkolenia była prelekcja na temat budowania właściwych relacji między rodzicami i dziećmi, które mogą zapobiegać zagrożeniu zażywania narkotyków.
Program został sfinansowany ze środków pozyskanych z Urzędu Miasta i Gminy w Busku – Zdroju.
 

                         

Projekt
"Jestem genialny - wyrównywanie szans edukacyjnych gimnazjalistów z Gminy Busko-Zdrój
"

Udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie "Porozumienie Samorządowe Busko-Zdrój" oraz Sidrom Sp.z.o.o. jest bezpłatny. 
Weźmie w nim udział łącznie 178 uczniów i uczennic. Projekt skierowany jest do uczniów klas 1-3 czterech szkół gimnazjalnych z terenu gminy Busko-Zdrój:
Samorządowe Gimnazjum nr 1
Samorządowe Gimnazjum nr 2
Samorządowe Gimnazjum w Zbludowica
Samorządowe Gimnazjum w Podgajach

Okres realizacji 01.08.2011r. - 30.06.2012r. 

Osoby, które zgłoszą chęć uczestnictwa i zostaną wybrane do udziału w projekcie, będą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.
Punkty rekrutacyjne zorganizowane zostaną na terenie szkół oraz w biurze projektu
Sidrom Sp zo.o.
ul. Bohaterów Warszawy 7
28-100 Busko-Zdrój
Tel: 413708018

W punktach rekrutacyjnych oraz na stronach szkół dostępne będą formularze zgłoszeniowe.

Prosimy o czytelne wypełnianie ankiety rekrutacyjnej. 
Ankieta_gimn.pdf

 

Wycieczka integracyjna do Kurozwęk

W dniu 20 września 2011 r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę integracyjną do Kurozwęk. Po niezbyt długiej drodze  zwiedziliśmy pałac oraz uczestniczyliśmy w „Safari bizon” – przejażdżce wozem westernowym wśród bizonów. Następnie przedzieraliśmy  się przez labirynt z kukurydzy, po którym zmęczeni ze smakiem zjedliśmy grillowane kiełbaski. Zabawy z piłką i pieczenie kiełbasek to jedne z atrakcji, przy których wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się  w Szydłowie, gdzie  zobaczyliśmy mury obronne wraz z Bramą Krakowską.

Sylwia Kwiatkowska, kl. Id

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ GRAŻYNĄ BĄKIEWICZ

            20 września 2011 roku uczniowie klasy IIb naszego gimnazjum wraz z wychowawcą panią Grażyną Bujakowską – Polniak oraz nauczycielem biblioteki panią Agnieszką Kowalską wzięli udział w spotkaniu z Grażyną Bąkiewicz – autorką wielu ciekawych powieści dla młodzieży, między innymi: „O melba!”, „Stan podgorączkowy”, „Będę u Klary”, „Muchy w butelce” czy „Ada strażniczka skarbu”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju i odbyło się w jej siedzibie. Nasi uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści autorki o jej drodze do pisarstwa, pomysłach na kolejne utwory i relacjach z czytelnikami. Po zakończeniu spotkania jego uczestnicy mogli kupić książki Grażyny Bąkiewicz i poprosić o autorkę o dedykację.

 

X Międzynarodowy Bieg Zdrojowe w Busku-Zdroju

18 września 2011 (niedziela)

Reprezentacja szkoły:

Gimnazjum:

·         Marcin Marcinkowski  IIIa

·         Jędrszczyk Justyna  IIa

·         Walasek Łukasz IIa

·         Śledzik Dawid IId

·         Kucharska Katarzyna Id

·         Kozieł Marcelina Id

·         Łabędź Jakub I d

·         Chrobot Kamil I d

Szkoła Podstawowa:

·         Kowalska Kinga VI

·         Burchan Dominika VI

 

Miejsca:

ü  IV miejsce  Marcin Marcinkowski

ü  I  miejsce   Dominika Burchan

ü  III  miejsce Kinga Kowalaska

ü  Piewszy raz w historii szkoły uczeń klasy integracyjnej barał udział w biegu.  Uczen Łukasz Walasek znakomicie przebiegł dystans i zajął III miejsce.

 

Opiekun zawodników : p. Beata Korczyńska

Mamy nowy Samorząd Uczniowski

 

      Jak co roku, uczniowie wybierali Samorząd Szkolny. Wybory zostały poprzedzone prezentacją kandydatów, która odbyła się kilka dni wcześniej.  W dniu 13 września młodzi  wyborcy ruszyli do głosowania. Każdy uczeń mógł oddać  jeden głos na swojego faworyta. Wyniki poznaliśmy już  tego samego dnia. Na czerwonym tle ogłoszenia widniało imię i nazwisko nowego przewodniczącego. A został nim... Dawid Durnaś z klasy III c !Udało mu się zdobyć 111 głosów! Srebro i tytuł zastępcy przewodniczącego zdobyła  Gabriela Malęga z  III d). Trzecią osobą  pod względem najwięcej uzyskanych głosów był Patryk Motyka (kl. IIc). Serdecznie gratulujemy Dawidowi oraz pozostałym najpopularniejszym uczniom, życząc powodzenia w sprawowaniu nowych i zaszczytnych funkcji. 

Sylwia Grabińska

 

SZKOLNE KOŁO PCK

 

W bieżącym roku szkolnym swoją działalność rozpoczęło szkolne Koło PCK. Do pracy w tej organizacji zgłosiło się 24 uczniów naszego gimnazjum. Opiekunem szkolnego koła PCK jest pani Barbara Więckowska.

Na pierwszym spotkaniu został wybrany Zarząd Koła w składzie:

przewodniczący: Wiktoria Sowula

zastępca przewodniczącego: Kamil Kolarz

sekcja organizacyjna: Katarzyna Kornaś, Natalia Łach, Andżelika Łodo, Aleksandra Rogowska, Sebastian Śledzik

sekcja dekoracyjna: Alicja Gosek, Iwona Wojdas, Nikola Kliś, Natalia Szybalska, Alicja Warzecha.

Do najważniejszych zadań, które będą realizowane przez członków koła w bieżącym roku należą:

Ø  współpraca z Zarządem PCK

Ø  przeprowadzenie akcji „Wyprawka dla Żaka”

Ø  udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia (etap szkolny i powiatowy)

Ø  promowanie w środowisku szkolnym honorowego krwiodawstwa i zdrowego stylu życia – gazetki informacyjne

Ø  przeprowadzenie szkolnego konkursu wiedzy o AIDS pod hasłem „ Prawda o AIDS, przekaż ją dalej”– 2.12.2011r.

Ø  udział w kweście świątecznej przy współpracy z Zarządem Rejonowym PCK w Busku – Zdroju

Ø  udział w ogólnopolskiej akcji „Gorączka Złota” – zbieranie nominałów 1gr, 2gr, 5gr  na wypoczynek letni dla dzieci z najuboższych rodzin

Ø  zorganizowanie wielkanocnej zbiórki żywności lub zbiórki pieniędzy dla potrzebujących.

Chętnych uczniów naszego gimnazjum, gotowych do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym zapraszamy w szeregi naszej organizacji.

 

 

Prezentacja kandydatów do Samorządu Uczniowskiego

Kampania wyborcza ruszyła

    W dniu 09.09.11 r. w szkolnej sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie kandydatów do Samorządu Szkolnego. Prezentację poprowadziły Monika Maj i Marika Wróbel. Dwunastka kandydatów spisała się świetnie. Mimo, że kilka osób otwarcie powiedziało, że nie chce zostać wybranym (był to pewnie zamysł kampanii), to większość osób przedstawiła swoje pomysły, które pragnie zrealizować, kiedy wygra wybory, które odbędą się we wtorek, 13.09.11 r. Wszystko wskazuje na to, że pretendentem do zwycięstwa jest Dawid Durnaś, uczeń klasy III c, który zebrał największe owacje. Uwagę uczniów zwróciło również kilkoro uczniów. Każdy uczeń ma już na pewno swojego faworyta, lecz o tym, kto zostanie zwycięzcą, dowiemy się już niedługo.

Zuzia Borowska

 

 

Nowy rok szkolny rozpoczęty

          1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012. Inauguracji dokonał pan Przemysław Nowak, nowy dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach, w skład których weszły Szkoła Podstawowa oraz nasze Gimnazjum.

          Pan dyrektor powitał przybyłego burmistrza miasta i gminy, pana Waldemara Sikorę, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Włodarz gminy złożył wszystkim nam życzenia wytrwałości i sukcesów w  rozpoczętym już roku szkolnym. Następnie dyrektor szkoły  przypomniał o ważnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, co zostało uczczone minutą ciszy. Przedstawił również priorytety Ministerstwa Edukacji na nowy rok szkolny, a na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali serdeczne życzenia.

           To ważny dzień dla 99 pierwszaków, którzy rozpoczęli naukę w gimnazjum. Wychowawstwo w  czterech pierwszych klasach  będą pełnić panie: Barbara Faryś, Beata Ogunowska, Anna Rak  oraz Elżbieta Pawelec.

         Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/ 2011 to również inauguracja Roku Szkoły z Pasją. Projekt zakłada wzbogacenie oferty szkół oraz zachęcenie uczniów do aktywności obywatelskiej, pracy na rzecz środowiska i wolontariatu.

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/ 2012 przyniesie zmiany w zasadach egzaminu gimnazjalnego. Egzamin będzie składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej i z języka obcego. Nowością będzie, że jego wyniki wyrażone zostaną dla zadań z każdego z pięciu bądź sześciu zakresów: język polski, historia i wiedza  o społeczeństwie, matematyka,  przedmioty przyrodnicze, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym,  język obcy nowożytny na poziomie rozszerzonym.

         Ze względu na Euro 2012 szkoły będą miały możliwość zawieszenia zajęć  w przypadku, gdy na danym terenie wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa uczniów, związane z utrudnieniami w przemieszczaniu się uczniów między szkołą a miejscem zamieszkania lub w organizacji zajęć lekcyjnych. W Zbludowicach takie sytuacje na pewno nie będą miały miejsca.

            I chyba najważniejsza informacja dla wszystkich uczniów - rok szkolny kończy się w ostatni piątek czerwca (29 czerwca).

          1 września przypadł w tym roku na przedostatni dzień tygodnia pracy szkoły, zatem po uroczystej inauguracji mamy piątek, więc pierwszy weekend roku szkolnego można poświęcić na ostatnie sprawy organizacyjne i zaplanowanie pracy w nowym roku.

 

Wszystkim Uczniom, Nauczycielom życzymy realizacji planów i wielu sukcesów!

 

 

 

DOWOZY - ROK SZKOLNY 2011/2012

Trasy dowozów i godziny jazdy autobusów znajdują się w zakładce Organizacja roku.

 

INFORMACJA NA TEMAT ZAGOSPODAROWANIA CZASU WOLEGO DZIECI I MŁODZIEŻY  W OKRESIE WAKACJI 2011

 

W bieżącym roku szkolnym w okresie wakacji dzieci młodzież z Gminy Busko-Zdrój będzie miała możliwość korzystania z zorganizowanych form wypoczynku letniego, które to zadania będą finansowane z budżetu gminy.

>> więcej

 

WYPRAWKA SZKOLNA!!!

Informujemy, że istnieje możliwość udzielenia pomocy finansowej uczniom klas III na zakup podręczników na rok szkolny 2011/2012. Dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 351 zł. netto.

Stosowne dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 12.07.2011 r.

 DRUK DO POBRANIA

BAL GIMNAZJALNY 2011

 

Tradycyjnym polonezem rozpoczął się bal trzecioklasistów w Samorządowym Gimnazjum w Zbludowicach. Oglądając to podniosłe wydarzenie rodzice i zaproszeni goście nie kryli wzruszenia.
Po wspaniałych figurach poloneza, przedstawiciele uczniów klas drugich pożegnali swoich starszych kolegów. Były dowcipne dyplomy i porcelanowe słoniki na szczęście.

Po części oficjalnej uczniowie bawili się przy dyskotekowych rytmach. Z pewnością niezatarte wspomnienia z ostatnich 3 lat pozostaną w pamięci tegorocznych absolwentów szkoły.

 

 

ZIELONA SZKOŁA - PIWNICZNA

W dniu 30 maja 2011 r. wyruszyliśmy na długo wyczekiwaną  „Zieloną Szkołę”  w Beskid Sądecki – do Piwnicznej. Po niezbyt długiej drodze dotarliśmy na miejsce.  Po smacznym obiadku postanowiliśmy zdobyć pobliski szczyt – Kicarz (704 m npm.). Nie przypuszczaliśmy, że tak niewielkie wzniesienie będzie dla nas tak wielkim wyzwaniem. Szliśmy i szliśmy, a końca nie było widać. Wreszcie zdobyliśmy upragniony szczyt. Myśleliśmy, że teraz już koniec naszych męczarni, ale najgorsze było przed nami. Musieliśmy przecież zejść w dół.  Ale jak widać na zdjęciach humory nam dopisywały.

Kolejnego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowej cerkwi w Szczawniku, która nas zauroczyła, a następnie zdobyliśmy Jaworzynę Krynicką. Tym razem w górę zawiozła nas kolejka gondolowa. Widoki były cudowne. Następna w programie była Góra Parkowa, ale zejście z niej, to w porównaniu z "Kicarzem" -  spacerek. Spacerkiem po deptaku krynickim i degustacji wód w pijalni zdrojowej zakończyliśmy zwiedzanie Krynicy. W drodze powrotnej udaliśmy się do słynnej pasieki "Barć" w Kamiannej. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje pszczół i spróbować pysznego miodku. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z tak pełnego wrażeń dnia powróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na nas gorąca kolacja, a wieczorem przy ognisku piekliśmy kiełbaski a humory wszystkim dopisywały.

Pozdrawiamy z Piwnicznej – uczniowie klasy 1a, 1c, 1d z opiekunami.

cdn.

 

Dnia 19 kwietnia w naszej szkole odbył się "Dzień Europejski" przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pani Anny Kopeć, Beaty Korczyńskiej oraz Agnieszki Zawalskiej. Przedstawienie miało na celu przybliżenie kultury różnych krajów europejskich. Mieliśmy okazję posłuchać piosenek w jezyku niemieckim, włoskim, angielskim oraz rosyjskim w wykonaniu  Aleksandry Paradziej, Alicji Sędzielewskiej i Filipa Wieczorka oraz zobaczyć przepiękne tańce charakterystyczne dla poszczególnych krajów: zorbę, flamenco i walca.

 


Am 19. April hat in unserer Schule "Europäischer Tag" stattgefunden. Die Schüler haben die Lehrerinnen Anna Kopeć, Beata Korczyńska und Agnieszka Zawalska vorbereitet.  Die Vorstellung sollte den Schülern zeigen, wofür wir Europa lieben. Alle waren unter dem Eindruck der Tänze: Zorba, Flamenco und Walzer. Die Vorstellung hat den Schüler und den Lehrern sehr gefallen. Die Schüler Aleksandra Paradziej, Alicja Sędzielewska und Filip Wieczorek haben ein deutsches, englisches, italienisches und russisches Lied gesungen. Bestimmt hat diese Veranstalltung das Wissen der Schüler über die Europäische Union vertieft.


Sylwia Grabińska kl. I d

 

 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2011

W tym roku egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 12-14 kwietnia 2011 roku w kolejności:
12.04 - część humanistyczna;
13.04 - część matematyczno-przyrodnicza;
14.04 - część językowa.
Punkty z I i II części będą liczone w czasie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Punkty z części językowej jeszcze w tym roku nie wpływają na wyniki rekrutacji.

W naszej szkole do egzaminu przystępuje 90 uczniów.

 

Wszystkim  uczniom życzymy powodzenia.

KONKURS EKONOMICZNY

 

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku - Zdroju odbył się I  Konkurs Wiedzy Ekonomicznej dla gimnazjalistów. Celem konkursu była popularyzacja zagadnień ekonomicznych wśród uczniów gimnazjum, rozwijanie zainteresowań problematyką ekonomiczną oraz zapoznanie
z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi.

W I etapie konkursu wzięło udział łącznie 114 gimnazjalistów z 11 szkół powiatu buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Do III  etapu konkursu zakwalifikowało się 87 uczniów ze wszystkich gimnazjów.

Wśród laureatów znalazł się uczeń klasy 2d Samorządowego Gimnazjum
w Zbludowicach
 - Mateusz Piwowarczyk zajmując II miejsce.

Beata Ogunowska

 

W HOŁDZIE PAPIEŻOWI- JANOWI PAWŁOWI II

 

2 kwietnia 20005 roku wrył się głęboko w pamięć każdego Polaka, to tego dnia nasz ukochany Papież odszedł do domu Ojca Niebieskiego, a świat zatrzymał się w zadumie.

            Dla uczniów Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach szósta rocznica tego wydarzenia była po raz kolejny okazją do przypomnienia, że są oni nadal wierni ostatnim pozostawionym nam słowom Ojca Świętego: „Szukałem Was, teraz przyszliście do mnie.             I za to Wam dziękuję.”

            W wigilię pamiętnego dnia to jest 1 kwietnia 2011r. uczniowie z kilku klas naszej szkoły przygotowali dla społeczności gimnazjalnej, uczniów szkoły podstawowej, dyrekcji oraz nauczycieli uczących w obu szkołach montaż słowno-medialny pt. „ Tobie Ojcze    Święty ”. Spektakl, którego autorem i reżyserem jest pani Luiza Wojciechowska-Zoch był połączeniem najważniejszych faktów biografii Jana Pawła II, Jego wypowiedzi, anegdot o Nim oraz poezji Karola Wojtyły. Cała inscenizacja wzbogacona była o oprawę medialną (zdjęcia, fr. filmu) przygotowaną przez panią Elżbietę Pawelec. Scenografię uroczystości przygotowali organizatorzy pod czujnym okiem księdza Marcina Rokity.

W spektaklu wzięło udział 17 uczniów trzech poziomów klas gimnazjalnych. W rolę Jana Pawła II wcielił się Mateusz Bonek kl.IIb, wiersze Papieża recytowały: Aleksandra Jabłońska kl.IId i Aleksandra Paradziej z kl.IIa, postać biskupa Pieronka doskonale odegrał Mateusz Rządkowalski z kl.IIIa.

Część słowna wzbogacona była fr. wokalnymi ulubionych pieśni Jana Pawła II, które wykonywali: Aleksandra Kononow, Aleksandra Paradziej, Karolina Borzęcka. Niezapomnianą papieską Barkę zaśpiewał Filip Wieczorek, któremu gitarowe tło muzyczne stworzyli: Ola Kononow, Dominika Wach oraz Przemek Służalski .

Niemal godzinny spektakl pozwolił licznie zgromadzonej widowni przenieść się w czasie i towarzyszyć naszemu Rodakowi w ważnych chwilach jego młodzieńczego życia a później pontyfikatu. Niewątpliwie łzy wzruszenia jakie pojawiły się u części publiczności były nie tylko świadectwem bliskości i pamięci o Janie Pawle II, ale również dowodem wdzięczności dla uczniów gimnazjum za stworzenie możliwości zadumy i refleksji  nad spuścizną Papieża Polaka.

Luiza Wojciechowska-Zoch

 

 

Veni, vidi, vici!

 

Tak można najkrócej opisać nasz udział w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju.

Szkoła ta organizuje konkursy wiedzy hotelarskiej już od siedmiu lat, co wiąże się z jednym spośród kierunków kształcenia w ZSTiO. Nasze gimnazjum kilkakrotnie stawało w szranki konkursowe osiągając sukcesy. Nie inaczej było w roku bieżącym. W ramach konkursu „Hotel w zgodzie z ekologią” należało przygotować pracę plastyczną, a następnie wykazać się wiedzą z zakresu wskazanego w temacie.

Uczennice   Klaudia Nawrot, Daria Bracisiewicz, Marta Opozda i Monika Maj  najpierw wiele trudu włożyły w przygotowanie makiety hotelu, a potem w spektakularny sposób zaprezentowały swoje dzieło jurorom i zgromadzonej publiczności.

Również w części quizowej wykazały się znajomością tematu i  werdykt jury to właśnie im przyznał palmę pierwszeństwa.

Serdecznie gratulujemy uczennicom ,  ich opiekunkom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu dziewczyn.

 

 

W dniu 08.03.2011r. gościł w naszej szkole pan Michael Drechnowicz – student Uniwersytetu w Dortmundzie.
W spotkaniu z Gościem wzięli udział uczniowie klasy Ic naszej szkoły. Młodzież z zaciekawieniem słuchała pana Michaela, który opowiadał o swojej szkole i własnych zainteresowaniach.
Nasz Gość odpowiadał również na pytania zadawane przez uczniów, z czego dowiedzieliśmy się o systemie edukacyjnym w Niemczech. Spotkanie było dla nas ciekawym doświadczeniem, a zarazem ogromnym wyzwaniem. Rozmawialiśmy tylko w języku niemieckim. Każdy z nas starał się maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności językowe. Byliśmy usatysfakcjonowani, że udało nam się bez problemu porozumieć i uświadomiliśmy sobie, jak bardzo potrzebna jest znajomość języków obcych.
Na zakończenie zaprosiliśmy naszego Gościa na ponowne spotkanie. Byłoby miło, gdyby odwiedził naszą szkołę w przyszłości.

                                                                                                    Anna Kopeć

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

Witając wiosnę w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wagarowicza. Samorząd Uczniowski zaproponował młodzieży i nauczycielom spędzenie tego dnia na wesoło. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna pani Anny Majsak.
Wszystkie klasy miały za zadanie mieć widoczny element stroju danego koloru: klasy I – kolor zielony, klasy II kolor niebieski i kolor żółty i pomarańczowy dla klas III. Atrakcją naszej wiosennej zabawy byli laureaci konkursów międzyszkolnych : Filip Wieczorek kl I b, Aleksandra Paradziej kl. II a oraz Aleksandra Jabłońska II d.
Pierwsza godzina lekcyjna była prowadzona przez uczniów, zgodnie z planem lekcyjnym. Druga i trzecia godzina lekcyjna, to rozgrywki klas III w piłkę nożną na hali, natomiast klasy I i II uczestniczyły w zabawach i karaoke. Na czwartej godzinie jury miało za zadanie wyłonić talenty, poprzez skecze oraz piosenki o treści humorystycznej. Od piątej do siódmej godziny lekcyjnej rozgrywane były mecze siatki plażowej. Młodzież jak i grono pedagogiczne byli zafascynowani tymi pokazami. Skupienie i zaciekawienie można było zauważyć na ich twarzach.
Miło byłoby za rok przeżyć podobne emocje.
                                                             Sylwia Grabińska kl. I d

DZIEŃ KOBIET

Dnia 8 marca 2011r. z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbył się "Dzień w spódnicy". W kolorowych sukienkach i spódniczkach mogliśmy podziwiać nie tylko dziewczyny, ale także chłopców !
Wyjątkowość tego dnia polegała na tym, że nie można było dostać oceny niedostatecznej, jeśli było się ubranym zgodnie z tematyką święta. Zwłaszcza u chłopców strój wywoływał śmiech, gdyż nie na co dzień możemy obserwować ich w tak pięknych kreacjach.  Życzymy uczniom jak najwięcej takich okazji, by się pośmiać i przyjemnie spędzić czas przebyty w szkole.

                                                                                         Sylwia Grabińska
                                                                                         Karolina Wójcik kl. I d

Konkurs "Kochanowski, komputer i ja" rozstrzygnięty

 

Dnia 4 marca 2011 r. o godz. 9:30 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu powiatowego „Kochanowski, komputer i ja” zorganizowanego przez ZSTI w Busku-Zdroju. Jego celem było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej twórczością poety i poszerzeniem wiedzy o jego życiu. Mateusz Tarczyński za swoją prezentację multimedialną zdobył drugą nagrodę.

 

 

WYŚPIEWANY SUKCES
 


3 marca br Filip Wieczorek (kl. IB) oraz Aleksandra Paradziej (kl. IIA) reprezentowali nasza szkołę w II Powiatowym Konkursie Piosenki Europejskiej, zorganizowanym przez Samorzadowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju we współpracy z Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Występ obojga zakończył się sukcesem na miarę ich ogromnego talentu wokalnego - piosenką pt. "Hallelujah", inspirowaną wykonaniem Alexandry Burke, Ola wyśpiewała nam wyróżnienie. Filip natomiast urzekł publiczność oraz Radę Artystyczną Konkursu piosenką "Nie dokazuj" Marka Grechuty i zajął pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne SG w Zbludowicach, w szczególności panie opiekunki Monika Brożek i Anna Majcher, a także Samorząd Uczniowski w imieniu koleżanek i kolegów, składają Oli i Filipowi podziękowanie za godne reprezentowanie szkoły w środowisku lokalnym oraz GRATULUJĄ SUKCESU.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

   Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. 
W roku 2011 obchody DBI przypadają na 8 lutego
.

Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.

   W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są wirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem. Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” - ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży.

 

Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 publikowane są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl.

 

 

Sukcesy naszych gimnazjalistów

 Oskar Barański uczeń III klasy naszego gimnazjum już po raz drugi wygrał plebiscyt organizowany przez „Echo Dnia” na najpopularniejszego sportowca. W powiecie buskim od  swoich kibiców i fanów uzyskał 856 głosów, co pozwoliło mu zająć zaszczytne pierwsze miejsce.

        Mistrz Polski MX 65 w 2006 i 2005 roku, Mistrz Okręgu Lubelskiego MX 65 2006, Drugie Miejsce o Puchar Polski MX 85 w 2007 roku oraz Mistrz Polski MX 85 w 2008 roku – to tylko część osiągnięć genialnego sportowca . Obecnie reprezentuje barwy Radomskiego Towarzystwa Motocyklowego.

     Pasją Oskara jest sport. Kocha to, co robi i robi to, co kocha. Jeździ na motocrossie i bierze udział w zawodach sportowych. Efektem jego ciężkiej pracy są góry medali i pucharów, które zdobywa miejscami na podium. Jak widać ciężka praca się opłaca. Od dziecka jeździ na motocrossie. Talent z pewnością odziedziczył po ojcu – Dariuszu, który również uprawiał ten ekscytujący sport. Brat Oskara - Klaudiusz też interesuje się jazdą, lecz w zawodach nie startuje.

Oskar mieszka w pobliżu szkoły, a swoją "maszynę" trzyma w garażu i dba o nią ze szczególnym pietyzmem. Wszystkim wiadomo, że jego trenerem, serwisantem i mechanikiem jest ojciec. Także dziadek Oskara - Jan Sołtysek jest dumny z osiągnięć wnuka i także zna się na motoryzacji doskonale, bo prowadzi  elektromechaniczny zakład usługowy,

    Trzecie miejsce w tym samym plebiscycie zajęła Justyna Sztuk, również uczennica naszej szkoły. Ta utalentowana biegaczka reprezentuje klub biegacza „Słoneczko” z Buska –Zdroju. Ma ona na koncie podobny medialny sukces, tytuł najpopularniejszego sportowca otrzymała w roku 2008, wówczas jako 12-latka. Największym sukcesem Justyny jest szóste miejsce w krajowym finale Czwartków Lekkoatletycznych w 2007 roku, uznawanym za nieoficjalne mistrzostwa Polski dzieci. Wygrała "czwartki świętokrzyskie”, zwyciężyła w silnie obsadzonym Nocnym Biegu Solidarności w Rzeszowie.

   Oskarowi i Justynie życzymy dalszych sukcesów!

Autor: Sylwia Grabińska

 

FENIKS PO RAZ CZWARTY

11 stycznia 2011 r. na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się finał IV edycji Konkursu Projektów Naukowych przygotowanych przez uczniów gimnazjów – etap uczelniany w województwie świętokrzyskim, w którym odnieśliśmy wielki sukces. Zostaliśmy laureatami tejże edycji. Praca Mateusza Piwowarczyka (II d) i Sebastiana Sztuka (II d) Domowa orkiestra zyskała uznanie zarówno komisji konkursowej jak i publiczności, która nagrodziła ich wystąpienie gromkimi brawami. Podczas finału uczelnianego chłopcy przedstawili wyniki swojej pracy w formie dziesięciominutowej  publicznej prezentacji.

Przygotowanie ich pracy konkursowej polegało na wykonaniu instrumentów muzycznych i pokazie ich działania wraz z wytłumaczeniem i dyskusją istotnych praw fizyki i zjawisk akustycznych, a także na precyzyjnym przedstawieniu swojej pracy w formie prezentacji multimedialnej.

Główną nagrodą konkursu, którą udało się zdobyć, jest nieodpłatne uczestnictwo w obozie naukowym projektu FENIKS w pierwszym tygodniu ferii zimowych. Ponadto chłopcy otrzymali nagrody książkowe, rzeczowe i dyplomy laureata.

 

Opiekun projektu: Elżbieta Nowak

 

Aby przy świątecznym stole nie zabrakło zdrowia, radości i ciepła,
A Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność,
Aby wspaniały świąteczny klimat gościł w Waszych domach

 przez cały rok!

 

 Konkurs na Najładniejszą Kartkę Świąteczną

W grudniu odbył się w naszej szkole konkurs na Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową z Życzeniami w Języku Niemieckim, który został zorganizowany przez p. Annę Kopeć i p. Agnieszkę Zawalską. Technika wykonania pracy była dowolna.
Uczniowie zaskoczyli nas swoją kreatywnością, estetyką wykonania oraz chęcią do pracy. Wybór był trudny, ale ostatecznie 6 kartek zostało wyróżnionych. Autorom nagrodzonych prac gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy! :)

Uczniowie nagrodzeni:
Jakub Pawełczak kl.1b, Justyna Nowak kl. 1d

Uczniowie wyróżnieni:
Izabela Kowalczyk kl 1d, Sylwia Grabińska kl. 1d, Justyna Jędrszczyk kl. 1a, Hubert Kanicki kl. 1b.

 

A.Kopeć

 

NOWA TABLICA INTERAKTYWNA

 

W grudniu 2010r. szkoła otrzymała  tablicę interaktywną w ramach  „Świętokrzyskiego Programu Rozwoju Edukacji na obszarach Wiejskich”.

Tablica interaktywna to bardzo atrakcyjne urządzenie dydaktyczne. Posiada funkcje, którymi nie dysponują inne środki audiowizualne np. wczytywanie notatek do pamięci komputera, odtwarzanie filmów, praca z aplikacjami komputerowymi na powierzchni tablicy.

Zajęcia z tablicą będziemy realizować na rożnych przedmiotach, ale przede wszystkim na lekcjach matematyki, informatyki, zajęciach koła matematycznego. Dostępne oprogramowanie SMART Notebook Maths Tools  wspomagające nauczanie matematyki na poziomie gimnazjalnym pozwali wizualizować zagadnienia matematyczne poprzez tworzenie i edytowanie równań lub  rysowanie wykresów, tworzenie przekrojów brył czy też wykorzystanie stymulacji matematycznych.

W zakresie korzystania z tablicy interaktywnej zostali przeszkoleni szkolni  koordynatorzy projektu.
W marcu odbędą się warsztaty dla pozostałej kadry nauczycieli.

 

FENIKS - IV SEMESTR

 

W dniu 23.11.2010 roku uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych i wykładach na  Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, w ramach realizacji projektu naukowego FENIKS prowadzonego przez p. Elżbietę Nowak. Projekt ten ma pomóc młodzieży w rozwijaniu zdolności i umiejętności z przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Uczniowie uczestniczyli już po raz czwarty w tego typu zajęciach.

Pierwszym punktem naszego pobytu na uczelni były odwiedziny uniwersyteckich sal laboratoryjnych, w których było mnóstwo przyrządów i aparatów naukowych. Mogliśmy wszystkiego dotknąć i zapytać naszej pani, jak te urządzenia działają i jakie zjawiska fizyczne można nimi zbadać. Dodatkowo mieliśmy wspaniałą okazję, aby pod bystrym okiem naszych opiekunów wykonać bardzo wiele interesujących a nawet zabawnych doświadczeń fizycznych. Opiekunowie z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem próbowali przekazać nam jak najwięcej informacji na temat drgań i fal mechanicznych i elektromagnetycznych. Przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi studenci tutejszej uczelni.

Po zakończeniu ćwiczeń laboratoryjnych, zmęczeni i głodni, udaliśmy się na pyszny obiad do studenckiej stołówki.

Następnym bardzo ciekawym punktem naszego wyjazdu był zajmujący wykład prof. Marka Pajka. Pan profesor wykonywał doświadczenia, związane ze zmianą właściwości ciał fizycznych pod wpływem ciekłego azotu. Można było naocznie zaobserwować jak oddziałują bardzo niskie temperatury na ciała stałe. Jabłko, kwiat, czy długopis, poddane temperaturze -195 °C rozpadają się na małe kawałki. Profesor opowiadał również ciekawostki fizyczne i zabawne przeżycia osobiste w sposób tak zajmujący, że nie zauważyliśmy, jak szybko minął nam dzień na uczelni.

Wyjazd ten nie odbyłby się bez zaangażowania p. Elżbiety Nowak, która w czwartkowe popołudnia spotyka się z nami, w celu pogłębiania wiedzy z przedmiotów przyrodniczych. Kółko fizyczne i program feniks realizowany pod kierunkiem naszej Pani od fizyki, na pewno pomoże nam zrozumieć otaczający świat i prawa nim rządzące. Może z naszej grupy wykreuje się przyszły Einstein.

 

Maj Monika – uczennica kl.IID

 

 

 

Święto Niepodległości 2010
 

W środę, 10 listopada 2010 r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dzień 11 listopada jest dla Polaków symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Oddając cześć symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie zachowali powagę i spokój.

Po odśpiewaniu hymnu uczniowie klas I b, II a, II d, III a i III d pod kierunkiem pani Anny Rak, pani Małgorzaty Świątek oraz pani Edyty Maj zaprezentowali montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną.

Elżbieta Stramska

 

 

SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTÓW

 

28 października okazał się niezwykle szczęśliwym dniem dla grupy uczniów naszego gimnazjum, którzy pod opieką p. Renaty Piwowarczyk, Luizy Wojciechowskiej- Zoch i Edyty Maj wzięli udział w organizowanym corocznie przez SOSW "Górka" Powiatowym Konkursie - Grechutiada 2010. W tym roku celem konkursu (organizowanego w BSCK) była popularyzacja twórczości Marka Grechuty w związku z 65 rocznicą urodzin poety. Nasi uczniowie jako jedno z sześciu biorących udział w eliminacjach gimnazjów, wystąpili jako zespół z bardzo urozmaiconym repertuarem. Filip Wieczorek z kl.Ib zaśpiewał piosenkę "Nie dokazuj", Sylwia Grabowska z Id przedstawiła utwór Grechuty "Opowieść o Kopciuszku" w formie melorecytacji przy muzyce Tytusa Wojnowicza "Jej portret", zaś Bernadetta Pietrzyk i Dominika Sieradzka z kl.Id wyśpiewały piosenkę "Będziesz moją panią" we własnej interpretacji, akompaniowały im Kasia Pasek na gitarze klasycznej oraz Aleksandra Paradziej z IIa na tamburynie, która zarazem była drugim głosem dla wykonawczyń tego utworu. Jako zespół nasi gimnazjaliści zaprezentowali się niezwykle oryginalnie, co doceniło jury, przyznając naszym młodym artystom I miejsce w kategorii gimnazjów. Jako nagrodę  dla szkoły uczniowie otrzymali grawerton z wizerunkiem Marka Grechuty oraz aparat cyfrowy, ponadto każdy z członków zespołu otrzymał nagrodę indywidualną. Jednak to nie ostatni sukces naszych uczniów, jury postanowiło docenić niecodzienne walory głosowe i interpretacyjne Filipa Wieczorka, okrzykując go "młodym Grechutą "i przyznając mu indywidualne wyróżnienie. Z licznymi nagrodami i melodią utworów Grechuty w uszach powróciliśmy tego dnia do naszej szkoły.

 

 

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Tradycją Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach jest uroczystość, w trakcie której uczniowie klas pierwszych w obecności Dyrekcji szkoły, Grona Pedagogicznego, zaproszonych gości i swoich rodziców składają ślubowanie stając się od tego momentu  pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej naszej szkoły.
Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna, tekst przysięgi, symboliczny moment pasowania na ucznia nie pozwolą wymazać ze wspomnień tej uroczystości.

Gratulacje i życzenia nowym gimnazjalistom złożyli: dyrektor szkoły p. Jacek Strzelecki, burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój p. Piotr Wąsowicz oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Każda klasa zaprezentowała się zebranym na sali gimnastycznej gościom. Przygotowany przez  uczniów klas pierwszych program artystyczny był interesujący, a gimnazjaliści udowodnili, że posiadają wiele talentów i umiejętności. Na szczególne wyróżnienie zasługuje występ ucznia klasy Ib – Filipa Wieczorka, który swoim popisem wokalnym zachwycił wszystkich zebranych.    Podkreśliła to wicedyrektor szkoły p.Beata Wójcicka, która na zakończenie  przypomniała, iż przyrzeczenie składane na sztandar zobowiązuje do przestrzegania zasad i tradycji szkoły. Pani dyrektor życzyła uczniom wielu sukcesów w nauce, zaś rodzicom powodów do dumy  z osiągnięć swoich dzieci.

Słowa ślubowania teraz czas wypełniać, macie drodzy uczniowie trzy lata na to, aby stać się młodymi ludźmi gotowymi do kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnazjalnych.

Wszystkim „pierwszakom” życzymy powodzenia !!!

 

 

II MIĘDZYSZKOLNE ROZGRYWKI SZACHOWE

 

  W dniu 22 października 2010 r. w  Samorządowym Gimnazjum w Zbludowicach odbyły się II Międzyszkolne Rozgrywki Szachowe. W rozgrywkach uczestniczyły dwie drużyny. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju oraz gimnazjaliści  Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach. Nagrodami w rozgrywkach były akcesoria komputerowe ufundowane przez dyrektora SG w Zbludowicach – Jacka Strzeleckiego oraz rzeźba figury szachowej – nagroda przechodnia dla zwycięskiej drużyny ufundowana przez dyrektora SP nr 2 w Busku-Zdroju – Dariusza Kumora.

 Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju przybyli z opiekunką Ewą Kupiec w składzie: Michał Pasicki, Jakub Prośniak, Paweł Krycha, Patryk Golonka, Wiktor Szymański, Michał Pietrzyk oraz Bartosz Piwowarczyk. 

Drużynę gimnazjalistów stanowili Emil Obcowski, Rafał Kuźmiński, Łukasz Kozieł, Jacek Kozieł, Lasia Dominik oraz Jakub Służalski pod opieką Elżbiety Stramskiej.  

  Niniejsze rozgrywki były kontynuacją współpracy międzyszkolnej rozpoczętej w maju bieżącego roku między opiekunami szkolnych kół szachowych w naszym regionie.

W rozgrywkach skojarzone przez sędziego pary graczy z drużyn przeciwnych rozegrali  dwie partie po 45 minut każda. W efekcie doprowadzając do remisu między drużynami. Niezbędna okazała się  kolejna trzecia partia, która umożliwiła wyłonienie zwycięskiej drużyny. Zwycięzcami rozgrywek okazali się gimnazjaliści,  uzyskując wynik 9,5 pkt. Pocieszeniem dla uczniów szkoły podstawowej jest fakt, iż od zwycięstwa dzielił ich tyko jeden  punkt. Niezmiernie ważnym dla młodych graczy z SP nr 2 w Busku- Zdroju jest również uzyskanie dwóch miejsc (I-go i II-go miejsca) na podium.  

Warto wspomnieć, iż szachy uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne (w myśl powiedzenia, że nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie). Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie. Szachista potrafi stosować w życiu zasadę „fair play". Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru ujawniają się nie tylko przy szachownicy. Ujawnia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu
do prawidłowego rozwiązania problemu.  

W wyniku rozgrywek zawodnicy, którzy uplasowali się na  trzech najwyższych pozycjach zdobyli nagrody rzeczowe.

Byli to:

Jacek Kozieł (SG Zbludowice) - III miejsce

Jakub Prośniak (SP nr 2 w Busku-Zdroju) – II miejsce

oraz

Michał Pasicki (SP nr 2 w Busku-Zdroju) – I miejsce

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał pan Roman Czaja – szachista i wieloletni opiekun klubu szachowego w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

 

 

Elżbieta Stramska

opiekunka szkolnego koła szachowego

 

 

 

Dzień 14 października obchodzimy każdego roku wyjątkowo. To szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. Nie bez powodu, gdyż to właśnie tego dnia mamy okazję obdarować naszych pedagogów kwiatami i złożyć im życzenia, dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w naszą edukację. Z okazji tego święta w naszym gimnazjum 13 października odbył się wspaniały „KONCERT ŻYCZEŃ NA LUDOWO” przygotowany przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pań: mgr Anny Majsak i mgr Agnieszki Kowalskiej.

Wzięli w nim udział niezwykle zdolni uczniowie: Justyna Sztuk, Karolina Borzęcka, Kamila Grzesiak, Anna Cholewa, Kinga Konopka, Izabela Kowalczyk, Dorota Charchut, Daria Solarska, Paulina Połonowska, Aleksandra Sodo, Filip Wieczorek, Maciej Kumor, Karol Durnaś, Paweł Kowalski, Bartosz Dusza, Marcin Marcinkowski.

Uroczystość zakończyli członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy wręczając kwiaty Dyrekcji i Nauczycielom złożyli Im najserdeczniejsze życzenia. W uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno - wychowawczej mgr Jacek Strzelecki  po uroczystej akademii wręczył wyróżniającym się nauczycielom nagrody dyrektora szkoły. O tym jak wspaniale zaprezentowali się nasi uczniowie możecie się przekonać oglądając zamieszczone poniżej zdjęcia z przebiegu uroczystości. Koncert przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze.

Alicja Gosek – SU
Sylwia Grabińska - SU

 

 

WIZYTA NA WĘGRZECH

    

W sierpniu szesnaścioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w dziesięciodniowej wycieczce na Węgry. Przygodę z Węgrami rozpoczęliśmy od zapoznania się z miejscem naszego noclegu – w uroczej i spokojnej miejscowości Leanyfalu.

 Z naszej bazy noclegowej mieliśmy blisko do Budapesztu – „Perły Dunaju”, który był głównym celem naszej wyprawy. Miasto zauroczyło nas pięknymi zabytkami. Odwiedziliśmy Zamek Królewski oraz kościół św.Macieja. Udaliśmy się na drugi brzeg Dunaju – odwiedzając Wzgórze Gellerta, gdzie postawiono cytadelę oraz Statuę Wolności. Widok z Góry Gellerta zapierał dech w piersiach. Słoneczny dzień podkreślał piękno stolicy Węgier. Spacerując bulwarami Dunaju dotarliśmy do siedziby Parlamentu, który zachwycił  wszystkich pięknem architektury.

Ciekawostkę stanowiła prawa ręka pierwszego króla Węgier, która jako relikwia przechowywana jest w Bazylice św.Stefana

    W miejscowości Rackevei mieliśmy okazję zobaczyć przegląd folkloru różnych państw. Jedno popołudnie poświęciliśmy na zwiedzanie Wyszehradu – dawnej stolicy Węgier. Na szczycie znajdującego się tam wzniesienia króluje cytadela. W kamiennych komnatach zamku mogliśmy obejrzeć ekspozycję figur woskowych rekonstruująca życie średniowiecznych myśliwych i rybaków. Szczególną atrakcję dla uczniów stanowiły wyprawy na kompleks basenowy, gdzie mogli ochłodzić się w gorący dzień i skorzystać z rozrywki jaką stanowiły zjeżdżalnie .

Ostatnie dwa dni spędziliśmy nad Balatonem – uroczym jeziorem, gdzie można było wypożyczyć rowery wodne i odpocząć wylegując się na zielonej murawie.

Dni spędzone na Węgrzech długo pozostaną w naszej pamięci. Oby każde wakacje były tak udane.

Anna Kopeć

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

Jak co roku 1 września młodzież szkolna rozpoczyna nowy rok szkolny. O godzinie 8.00 w hali sportowej naszego gimnazjum odbył się uroczysty apel z udziałem władz samorządowych oraz rodziców. Dyrektor Gimnazjum powitał wszystkich gimnazjalistów a szczególnie gorąco uczniów klas pierwszych.

Następnie odczytał list dołączony do książki „ Pamiętnik Dawida Rubinowicza - Reszta nie jest milczeniem”, który przypomniał o tragicznych wydarzeniach z dnia 1 września 1939r.

Pan Dyrektor nie omieszkał poinformować społeczność szkolną o szeregu remontach, które udało się zrobić w okresie wakacyjnym (wymieniono wszystkie okna w klasach w skrzydle budynku Gimnazjum, odnowiono wszystkie sanitariaty).

Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców  klas pierwszych i zapoznała uczniów z organizacją nowego roku szkolnego.  Życzenia młodzieży na nowy rok szkolny złożył również z-ca Burmistrz  pan Grzegorz Lasak. Po części oficjalnej młodzież wraz ze swoimi wychowawcami udała się do klas.

 

WAKACJE 

Po miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas wypoczynku, podsumowania osiągnięć, radości z sukcesów, czas wakacji.  Życzymy Wam, by otrzymane świadectwa cieszyły Was i były powodem do dumy, abyście umieli skorzystać ze wszystkiego, czego nauczyliście się w murach szkolnych o sobie i o świecie. Udanych, słonecznych, bezpiecznych wakacji, czasu na odkrywanie i rozwijanie własnych pasji, wielu przygód i odpoczynku, który sprawi, że znowu zatęsknicie za szkolnym dzwonkiem.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

 

BEZPIECZNE WAKACJE

10 Zasad Bezpieczeństwa Młodzieży w wakacje

Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły  mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujesz podobne reguły – to bardzo dobrze, zobacz jednak, czy nie można ich zmodyfikować. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

1.    Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

2.    Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.

3.    Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj – napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam – zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

4.    Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.

5.    Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

6.    Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach nabierasz niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

7.    Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję. Dobrze jest również nosić przy sobie miotacz gazu lub żel obezwładniający. Pamiętaj jednak, że jest to przedmiot służący do obrony, więc stosuj go zgodnie z przeznaczeniem!

8.    Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel–mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

9.    Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin na studiach jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi. 

 

Dla programu edukacyjnego „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń”
opracowała Mariola Bartela i Andrzej Filipowski
Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony O’CHIKARA

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010 odbędzie się o godzinie 8.15. Autobusy szkolne kursują rano tak jak w każdy dzień szkolny, odwóz ok. godz. 10.00.

 

ZIELONA SZKOŁA 2010

„Było wspaniale!”, „Niezapomniane chwile.”, „Wspaniały wyjazd”- takie opinie mogliśmy usłyszeć od uczestników Zielonej Szkoły – uczniów klas Id i IId z SG  w Zbludowicach, którzy w dniach 6.06- 13.06 pojechali nad morze. Już o godzinie szóstej rano wszyscy zebrali się na parkingu przy SP Zbludowice, wsiedli do autokaru i wyruszyli w drogę. Po 12 godzinach jazdy spędzonej w bardzo miłej atmosferze, byli na miejscu- w malowniczej miejscowości Darłówko, położonej koło ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku.

            Czas mieli wypełniony co do minuty. Opiekunowie wyjazdu, czyli p. Dorota Zieja,  p. Beata Ogunowska i p. Agnieszka Kolczyńska zorganizowały wiele ciekawych zajęć i wycieczek. Uczniowie codziennie chodzili nad morze, gdzie spacerowali brzegiem morza, opalali się, gonili mewy oraz grali w piłkę. Wieczorami chodzili na plaże i oglądali zapierające dech w piersiach zachody słońca. Nie mieli czasu się  nudzić! Podczas zwiedzania miasta zakupili wspaniałe pamiątki i pocztówki, które potem wysłali swoim bliskim. W Darłówku zobaczyli wiele atrakcyjnych miejsc i zabytków, takich jak: port Darłowo, latarnia morska czy muzeum książąt pomorskich. Byli oni również w Aquaparku i w kręgielni. Dziewczętom szczególnie podobała się wizyta w szkole morskiej, ponieważ ich grupę po jachcie oprowadzali bardzo przystojni początkujący marynarze tejże szkoły, którzy ciekawie opowiadali o trudnych warunkach życia na statku.

W kolejnym dniu ich pobytu pojechali na całodniową wycieczkę do Kołobrzegu. Zwiedzali tam muzeum oręża polskiego, latarnię morską i starówkę. Jednak to nie był koniec atrakcji! W Ustce zobaczyli latarnię morską oraz promenadę. Z przystani, gdzie cumowały statki, wypłynęli w ciekawy rejs po Morzu Bałtyckim.

             Pogoda, na jaką trafili, była wspaniała. Prawie przez cały czas świeciło słońce i było bardzo ciepło. Bałtyk o tej porze roku jest zimny, ale bóg morza- Neptun- sprzyjał im nimi, więc uczestnicy Zielonej Szkoły mogli na chwilę zanurzyć nogi w słonej wodzie.

            Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a więc zapału do nauki każdemu z nich jeszcze nieco pozostało. Podczas całego pobytu mieli do wykonania różne ciekawe zadania, m. in. rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki matematyczne, pisali wiersze i opowiadania oraz namalowali nadmorski pejzaż. Nad brzegiem morza znajdowali przeróżne wodorosty, kolorowe kamyczki, piękne muszelki oraz bursztyny, które do szkoły i przekazali na wyposażenie do pracowni biologicznej.

            Okolica, w której uczniowie spędzili niesamowity tydzień jest malowniczym miejscem z wieloma krętymi dróżkami, prowadzącymi do morza. Darłówek to wręcz idealne miejsce na odpoczynek. Można się tam wspaniale bawić, ale jednocześnie zaznać ciszy i spokoju wśród zieleni, jaką oferują drzewa posadzone wzdłuż alejek. Z dala od codziennego zgiełku, hałasu, szumu i natłoku codziennych spraw uczestnicy Zielonej Szkoły wypoczęli i pełni radości oraz sił wrócili na ostatnie dwa tygodnie nauki do szkoły.

            Dzięki Zielonej Szkole mieli możliwość lepiej się poznać oraz pogłębić przyjaźnie. Wyjazd ten nauczył ich na pewno odpowiedzialności, współdziałania w grupie rówieśników oraz samodzielności. Wszystkim Zielona Szkoła bardzo się podobała. Uczniowie byli zachwyceni ciekawymi wycieczkami i miejscami, do których dotarli. Z Darłówka w pamięci uczestników pozostaną na pewno niesamowite wspomnienia i przeżycia, które zostały uwiecznione na wielu zdjęciach.

M.Maj

 

BAL GIMNAZJALNY

 

2 czerwca  2010 roku gimnazjaliści klasy III mieli okazję uczestniczyć po raz pierwszy w swoim życiu w uroczystym balu, który rozpoczął się przepięknym polonezem w ich wykonaniu.  Wspaniały nastrój balu podkreślała pięknie udekorowana sala gimnastyczna. Następnie młodzież dedykowała wspaniały taniec całemu gronu pedagogicznemu. 

W dalszej części zabawy zabrzmiały dyskotekowe rytmy.  Szkoda, że już za kilka tygodni  uczniowie klas trzecich na zawsze opuszczą mury naszego gimnazjum. Mamy nadzieję, że nigdy nie zapomną trzech lat spędzonych w tej szkole.

Dla młodzieży gimnazjalnej był to udany debiut, a po balu pozostały wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia i … dobry humor.

 


 

Feniks- świat fizyki

    Od dwóch lat Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach uczestniczy w unijnym projekcie Feniks zorganizowanym przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczniowie z klas I- III uczestniczyli w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych- Feniks, których opiekunem była pani Elżbieta Pawelec.  Młodzież zafascynowana fizyką przez całe półrocze bardzo ciężko pracowała nad swoimi naukowymi projektami.

Na zajęciach podsumowujących projekt Feniks szkolna komisja wybrała dwie najciekawsze prace: pompę tłocząco-ssącą wykonaną przez Mateusza Tarczyńskiego i Artura Bakalarczyka oraz indukcję elektromagnetyczną Moniki Maj i Mariki Wróbel, które zostały wysłane na uniwersytet.  Komisja konkursowa do etapu uczelnianego zakwalifikowała pompę tłocząco- ssącą, która została  zaprezentowana szerszej publiczności na uczelni. Niestety, naszym kolegom nie udała się zająć czołowych miejsc, lecz nie tracimy wiary w swoje możliwości i  mamy nadzieję, że w następnym semestrze na pewno nam się uda.

W celu zainteresowania fizyką swoich rówieśników, "feniksowicze" zaprezentowali swoje niesamowite naukowe projekty i doświadczenia uczniom klasy Ic, ich wychowawcy oraz panu dyrektorowi. Uczniowie tej klasy pod okiem „feniksowiczów” mogli wykonać doświadczenia fizyczne i sprawdzić sposób działania prezentowanych projektów. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Wszystkim obecnym przedstawione projekty bardzo  się podobały.  Mamy nadzieję, że dzięki naszym projektom rówieśnicy zauważą, że ucząc się można się też wspaniale bawić, a przy okazji dużo się nauczyć. Odnosząc się do cytatu Alberta Einsteina:

„Wiadomo, że taki a taki pomysł jest nie do zrealizowania. Ale żyje sobie jakiś nieuk, który o tym nie wie. I on właśnie dokonuje tego wynalazku.”

Możemy stwierdzić, że to my - "feniksowicze" jesteśmy takimi nieukami, którzy nie mają szerszego pojęcia o fizyce, a mimo to eksperymentujemy i szukamy nowych rozwiązań naukowych w dziedzinie fizyki. Miejmy nadzieję, że z naszej małej szkolnej społeczności w przyszłości wyrośnie nowy „Einstein”…

Monika

 

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

 W myśl zasady "W zdrowym ciele, zdrowy duch",  obchodziliśmy  swoje ukochane święto rekreacyjnie i na sportowo. W tym dniu nasza hala sportowa zamieniła się w miejsce rozgrywek międzyklasowych. Podczas spotkań emocje na trybunach sięgały zenitu. Każda klasa wiernie kibicowała swojej drużynie. Każda sekunda meczu dostarczała kibicom niesamowitych wrażeń. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja klasy II a. Gratulujemy.

Monika i Gabrysia - I d

 

 

FENIKS PO RAZ DRUGI

 

25  maja 2010 r. na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się Konkurs Projektów Naukowych. Komisja konkursowa do ewaluacji prac/projektów naukowych w III edycji wytypowała 13 prac do finału konkursu ze wszystkich prac (tj. 124 prac) zgłoszonych na tę edycję Konkursu, przygotowanych przez uczniów szkół gimnazjalnych.

        Jedną z wyróżnionych prac została Pompa ssąco-tłocząca - projekt Artura Bakalarczyka i Mateusza Tarczyńskiego (uczniów klasy II d  naszego Gimnazjum).

 

 

 

    

 

 

DZIEŃ EUROPY

 

   Dnia 9 maja jest obchodzony Dzień Unii Europejskiej. Przypomina  on o dacie 9 maja 1950 roku, kiedy to Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948 - 1952, ogłosił swoją deklarację - plan Schumana. Plan ten dotyczył powołania pierwszej organizacji koordynującej współpracę państw w górnictwie i hutnictwie, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

    Dnia 10  maja  2010 r.  również nasza szkoła świętowała  Dzień Europy.  Z tej okazji została zorganizowana akademia szkolna, mająca na celu zaprezentowanie kultury państw europejskich oraz umiejętności językowych uczniów naszej szkoły. W akademii wzięli udział uczniowie klas I, II oraz III. Część artystyczną poprzedziła krótka prelekcja na temat korzyści, jakie przynosi człowiekowi nauka języków obcych. W kolejnej części programu publiczność miała możliwość wysłuchania piosenek w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim  w wykonaniu wspaniałych artystów z naszej szkoły. W krótkich scenkach uczniowie pokazali również jak uniknąć niejasności językowych w sytuacjach życia codziennego. Następnie przenieśliśmy się do świata bajek. Obejrzeliśmy znaną z dzieciństwa bajkę pt. „Kopciuszek”, tym razem w angielskiej wersji językowej. Swoich sił spróbowała również publiczność, która na zakończenie programu artystycznego wzięła udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat państw europejskich. Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas akademia pokazała uczniom, że nauka języków obcych to nie tylko ciężka praca, ale również dobra zabawa.

Monika Brożek, nauczyciel języka angielskiego

219 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 4 maja odbył się uroczysty apel z okazji 219 rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas:  II„a”, II„d”, III „a”, III „d” gimnazjum pod opieką nauczycieli historii, plastyki i muzyki przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.                 

Uroczystość tę zainicjowała rozmowa szlachciców prezentujących poglądy za i przeciw reformom państwa. Następnie otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia.                             

Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Świetna inscenizacja apelu sprawiła, że nasi uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.

                                                                                                                 A.R.

                                             

Zajęcia dla uczniów Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach - fizyka w praktyce

Dziewięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły, w składzie: Monika Maj, Marika Wróbel, Katarzyna Szybalska, Karolina Więckowska,  Artur Bakalarczyk, Mateusz Piwowarczyk, Sebastian Sztuk, Mateusz Tarczyński i Kamil Dziadek w dniu 4 maja wzięła udział w zajęciach praktycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, w ramach realizacji projektu FENIKS. Jest to trzyletni program edukacyjny, realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Program wizyty uczniów w uczelni obejmował wykład i pokazy fizyczne oraz warsztaty doświadczalne w pracowniach. W dwuosobowych grupach uczniowie wykonali zestawy doświadczeń fizycznych dotyczących ładunków, prądów i magnesów. Eksperymenty, jakie przyprowadzili, miały na celu umiejscowienie fizyki w życiu codziennym, unaocznienie praw fizycznych i powiązanie ich z obserwacjami i życiowym doświadczeniem uczniów.

E.P.

Więcej informacji i zdjęć z wizyty na stronie http://feniks.ujk.edu.pl/

 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2009/2010

 

W tym roku egzamin gimnazjalny odbywa się w dniach 27-29 kwietnia 2010 roku w kolejności:
27.04 - część humanistyczna;
28.04 - część matematyczno-przyrodnicza;
29.04 - część językowa.
Punkty z I i II części będą liczone w czasie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Punkty z części językowej jeszcze w tym roku nie wpływają na wyniki rekrutacji.

W tym roku szkolnym w naszej szkole do egzaminu przystąpiło 84 uczniów.

Życzymy wszystkim połamania piór podczas ostatniej części egzaminu.

 

 

 

Obchody upamiętniające 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej

 

            Już po raz trzeci nasze gimnazjum aktywnie włączyło się w uroczystości poświęcone upamiętnieniu ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie przygotowali montaż poetycko- muzyczny, oddając w ten sposób hołd pomordowanym w 1940 roku znaczącym obywatelom państwa polskiego.        

          Uroczystości miały miejsce w kościele pw. św. Brata Alberta w Busku- Zdroju a składały się na nią: msza święta poprzedzona programem artystycznym, poświęcenie Dębów Pamięci i przekazanie ich delegacjom. Po mszy świętej na placu parafialnym przy Dębie Pamięci odsłonięto tablicę pamiątkową podporucznika Władysława Małkowskiego. Na zakończenie uroczystości otwarto wystawę poświęconą pamięci osób z powiatu buskiego pomordowanych przez NKWD. Wówczas można było spotkać się z przedstawicielami Rodzin Katyńskich.

           Wśród uczestników znaleźli się wojewoda świętokrzyski- pani Bożentyna Pałka- Koruba, lokalne władze na czele z burmistrzem panem Piotrem Wąsowiczem, przedstawiciele organizacji kombatanckich, księża z miejscowych parafii z proboszczem ks. Dziekanem Markiem Podymą, przedstawiciele szkół, harcerze ,zuchy, społeczność miasta i kuracjusze.

            Cieszymy się, iż nasza szkoła mogła uczestniczyć w obchodach upamiętniających 70 Rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

E.Malec

 

II SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

  W dniu 22 kwietnia 2010 r. w  Samorządowym Gimnazjum w Zbludowicach odbył się II Szkolny Turniej Szachowy. W konkursie uczestniczyli: Kamil Berkowicz (Ib), Mateusz Bonek (Ib), Patryk Ciepliński (Ia), Mateusz Czerw (IIIa), Bartosz Drab (IIIa), Paweł Dusza (IIIc), Rafał Kuźmiński (IId), Dominik Lasia (Ia), Patryk Narwojsz (IIIc), Emil Obcowski (IIc), Maciej Pruś (IIIc), Bartosz Skrzypek (IIIc).

  Szachy uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne (w myśl powiedzenia,
że nie ma na świecie szachisty który wygrałby wszystkie swoje partie). Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie. Szachista potrafi stosować w życiu zasadę „fair play". Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru ujawniają się nie tylko przy szachownicy. Ujawnia się to umiejętnością koncentracji
nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu
do prawidłowego rozwiązania problemu.  

Turniej szachowy rozgrywany był systemem szwajcarskim.  Pary przeciwników w kolejnych rundach zależne były od wyników jakie uzyskano w poprzednich. Grający ze sobą zawodnicy w miarę możliwości mieli na koncie identyczną ilość zdobytych dotychczas punktów.
 

W czasie turnieju rozegrano 5 partii. W wyniku rozgrywek zawodnicy, którzy uplasowali się na  sześciu górnych pozycjach zdobyli nagrody rzeczowe.

Byli to:

VI m-ce Dominika Lasia

V m-ce Mateusz Czerw

IV m-ce Bartosz Drab

III m-ce Kuźmiński Rafał

II m-ce Emil Obcowski

Zwycięzcą turnieju został Maciej Pruś. Uczeń klasy trzeciej gimnazjum. Maciej wspominając ubiegłoroczny turniej pocieszył zawodników z klas pierwszych. W ubitym roku był vice mistrzem turnieju, a w tym roku już mistrzem.  Warto podejmować wysiłki i ćwiczyć swoje umiejętności gry w szachy.  

 

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał pan Roman Czaja – szachista i wieloletni opiekun klubu szachowego w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

E.Stramska

 

 

SUKCESY NASZYCH GIMNAZJALISTÓW

 

W dniu 19.04.2010r. w ZSTiO im.Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju odbył się powiatowy konkurs „Ekologiczne wędrówki po regionie”.

W ostatecznej rozgrywce  uczestniczyło siedem szkół gimnazjalnych i cztery szkoły ponadgimnazjalne. Czteroosobowe drużyny z mapami w dłoniach przemierzały korytarze buskiej budowlanki z wielkim zapałem pokonując kolejne etapy konkursu. Konkurencje, które wzbudziły największe emocje uczestników to: ,,Wędrówki w czasie” i ,,Celny strzał w ekologię”.

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Grzegorz Pruś, Bartosz Drab, Mateusz Czerw, Kamil Dziadek zdobyła trzecie miejsce.

 

W dniu 12.03.2010r. odbył się międzyszkolny konkurs ”Twoja wycieczka śladami Kazimierza Wielkego" zorganizowany przez ZSTiO w Busku-Zdroju.

Zadaniem konkursowym było wykonanie prezentacji multimedialnej  - propozycji wycieczki po najciekawszych miejscach regionu, które związane są z postacią Kazimierza Wielkiego. Następnym etapem było zaprezentowanie przygotowanej trasy jury. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II d – Artur Bakalarczyk i Rafał Kuźmiński. Zarówno prezentacja multimedialna i na „żywo” zostały ocenione bardzo wysoko, co zaowocowało zdobyciem zaszczytnego I miejsca.

                  

                                                            Opiekun: Renata Piwowarczyk

 

 

20 kwietnia 2010r. w ZSTI w Busku-Zdroju odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie  IX edycji KOKURSU na najlepszą stronę WWW dla uczniów gimnazjów powiatu buskiego. Tegoroczny konkurs dotyczył wykonania strony internetowej na temat: "Ekoturystyka w mojej miejscowości, gminie, powiecie". Konkurs jest jednym z wielu działań Starostwa Powiatu Buskiego w ramach programu ekologicznego mającego na celu promowanie i wspieranie proekologicznych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Program edukacyjno-ekologiczny realizowany na terenie Powiatu Buskiego w roku szkolnym 2009/2010 jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.  

I miejsce zajął Bartłomiej Klarecki – klasa IIa, natomiast praca Mateusza Tarczyńskiego z klasy II d została wyróżniona.

 

Dnia 19 kwietnia 2010 r. o godz. 10:30 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu powiatowego „Słowacki, komputer i ja” zorganizowanego przez ZSTI w Busku-Zdroju. Jego celem było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej twórczością poety i poszerzeniem wiedzy o jego życiu. Mateusz Tarczyński za swoją prezentację multimedialną zdobył trzecią nagrodę.

 

                                                                                          

 

 

ŻAŁOBA NARODOWA

„Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd,
dla których brakuje słów.”
 

Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

 

 

10 kwietnia 2010 roku

 

Uroczystości żałobne w Katyniu

zakończyły się

kolejną narodową tragedią.

    Cały naród łączy się w bólu                

 

W drodze na uroczystości

70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński,

Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska

oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.

 

POWITANIE WIOSNY

 

19 marca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Wiosny, którym towarzyszył międzyklasowy turniej piłki nożnej. W tym dniu każda klasa zaprezentowała krótki program artystyczny , który znakomicie bawił publiczność w przerwach między meczami. Największym zainteresowaniem cieszył się występ ucznia  z klasy  1a, który parodiował Dodę. Nie lada atrakcją był również występ klasy  2a, która przedstawiła „Randkę w ciemno w wersji farmerskiej”.

Rozgrywki  międzyklasowe były bardzo emocjonujące i trzymające w napięciu. Oby więcej takich imprez w naszej szkole.

 

su

 

SUKCES PATRYCJI

 

25 lutego 2010 r. uczennica naszego gimnazjum, Patrycja Woźniak, wyśpiewała sobie i swojej szkole I miejsce w I Powiatowym Konkursie Piosenki Europejskiej zorganizowanym przez Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju.

Wysoki poziom reprezentowany przez wszystkich uczestników konkursu do końca trzymał w napięciu Patrycję, jej rodziców oraz opiekunkę, panią Annę Konieczną. Ostatecznie na scenie zwyciężyły doskonałe możliwości wokalne Patrycji w piosence 'My heart will go on' C. Dion i przepięknej scenografii: statek, biało – niebieskie woale symbolizujące skuty lodem ocean, rozwiewane wiatrem w zimnym niebieskim świetle... i  płonące świece – pamięć po tych, których życie niespodziewanie zgasło podczas rejsu w 1912 roku...

 Dziękujemy Ci Patrycjo I życzymy dalszych sukcesów scenicznych.

Anna Konieczna

 

SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTÓW

    2 lutego 2010 r. na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się Konkurs Projektów Naukowych. Komisja konkursowa do ewaluacji prac/projektów naukowych w II edycji wytypowała 10 prac do finału konkursu ze wszystkich prac (tj. 200 prac) zgłoszonych na tę edycję Konkursu, przygotowanych przez uczniów szkół gimnazjalnych – etap uczelniany w województwie świętokrzyskim.

        Podczas finału Konkursu projekt  naszego Gimnazjum zdobył wyróżnienie, co było dla nas wielkim sukcesem i dało nam wiele radości i satysfakcji. Wyróżnioną pracą zostały Czasomierze Martyny Guni i Kamila Dziadka (uczniów klasy III c naszego Gimnazjum).

 

Elżbieta Nowak

 

 

DZIEŃ NAUK PRZYRODNICZYCH

W dniu 5 lutego 2010r. w ramach Dnia Nauk Przyrodniczych odbył się w naszej szkole pokaz ciekawych doświadczeń  i prac projektowych z fizyki. Celem tych nietypowych zajęć szkolnych było propagowanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi. Jedną z pokazanych prac był projekt Czasomierze Martyny Guni i Kamila Dziadka (klasa III c), wyróżniony w II edycji Konkursu uczelnianego „Feniks”.

Elżbieta Nowak

 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

9 lutego 2010 roku w całej Europie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Z tej okazji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa,  której towarzyszyć będą targi  i forum poświęcone działaniom na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów, w mediach wystartuje ogólnoeuropejska kampania zwracająca uwagę na problem ochrony prywatności w Internecie przez dzieci, a w całym kraju organizowane są lokalne inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online

 

   Cele oddziaływań związanych z obchodami Bezpieczeństwa w Internecie:

·      Upowszechnianie zasad bezpiecznego i właściwego zachowywania się w Internecie, głównie poprzez promowanie internetowej etykiety.

·      Rozwijanie wiedzy o możliwościach zastosowania Internetu.

·      Ukazanie zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet dla dzieci i młodzieży (uzależnienie od Internetu i gier komputerowych, kontakt z osobami niebezpiecznymi, dostęp do treści sprzecznych z normami wychowania, nieumiejętność odróżniania rzeczywistości wirtualnej od świata realnego, przestępczość, nieuczciwość).

·      Rozwijanie umiejętności świadomego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

·      Przybliżenie sposobów ochrony komputera przed niechcianym oprogramowaniem, wirusami itp.

·      Uświadomienie uczniom faktu, że anonimowość w Sieci jest tylko pozorna.

·      Uświadomienie rodzicom ich decydującej roli w zakresie kontroli nad sposobami korzystania przez dziecko z Internetu.

 

Działania związane z przedsięwzięciem „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”

 

1.     Zgłoszenie inicjatywy na portalu www.dbi.pl.

2.     Przygotowanie gazetek szkolnych na temat korzyści i zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z Internet i zapoznanie się uczniów z ich treścią.

3.     Udział chętnych uczniów w kursie e- learning „Bezpieczne surfowanie w Necie”

4.     Zaznajomienie uczniów z niebezpieczeństwami jakie mogą zagrażać komputerom oraz ze sposobami ochrony komputerów.

5.     Bezpieczeństwo w sieci:

·      przeprowadzenie pogadanki na zajęciach informatyki i godzinach wychowawczych,

·      prezentacja filmów i animacji o bezpieczeństwie w sieci (wykorzystanie materiałów dydaktycznych z portali: www.sieciaki.pl www.microsoft.com/poland , www.dbi.pl , www.dzieckowsieci.pl )

·      przygotowanie przez uczniów gimnazjum plakatów i ulotek promujących zasady bezpiecznego i właściwego zachowania się w Internecie – konkurs wewnątrzszkolny,

·      przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w klasach pierwszych „STOP cyberprzemocy”,

·       przeprowadzenie pogadanki przez wychowawców na temat „Bezpieczeństwo dzieci w Internecie”, rozdanie ulotek, wzorów umów,

·       zapoznanie uczniów z zasadami etykiety,

·      prezentacja informacji na temat bezpieczeństwa w sieci nauczycielom na radzie pedagogicznej,

·      przygotowanie przez uczniów ulotek informacyjnych na temat bezpieczeństwa w sieci dla rodziców.

 

Termin działań: 01.02.2010r. – 12.02.2010r.

 

Koordynator: Elżbieta Pawelec

W 2009 roku Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach wzięło udział w projekcie organizowanym przez stowarzyszenie „EKO – ZDRÓJ” i Provident. Celem projektu było zorganizowanie zajęć, w czasie których uczniowie Samorządowego Gimnazjum i wychowankowie warsztatów Terapii zajęciowej w Busku – Zdroju będą mogli się integrować poprzez wspólne wykonanie dekoracji świątecznych.

Celem spotkań było także przygotowanie uczniów i wychowanków do finałowej inscenizacji „Jasełek” . Spotkania odbywały się w okresie przedświątecznym oraz w czasie ferii zimowych. Na uczestników spotkań zawsze czekał ciepły i słodki poczęstunek. Inicjatywą działań było również zagospodarowanie wolnego czasu  wychowankom i uczniom poprzez pokazanie jak miło i przyjemnie można spędzić czas wolny od nauki. Podsumowanie odbyło się 31.01.2010r. w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, na finałową inscenizację zaproszeni zostali parafianie oraz rodzice uczniów i wychowanków.

Anna Majsak

Uczniowie Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach bardzo chętnie angażują się w życie kulturalne gminy o czym świadczy udział z własnej inicjatywy: Patryka Cieplińskiego, Pawła Kowalskiego, Jakuba Służalskiego oraz Damiana Porosa w obchodach 147 rocznicy wybuchu powstania styczniowego w dniu 24 stycznia 2010r. Uczniowie nie bacząc na niską temperaturę dochodzącą do – 200C wzięli udział w Mszy Świętej, a następnie w przemarszu na cmentarz parafialny niosąc pochodnie, które rozświetlały mroki styczniowej nocy.

Anna Majsak

 "Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych"

 

     Drodzy uczniowie. Zbliżają się ferie zimowe, zapewne wszyscy chcielibyśmy, aby były one bezpieczne. Wszyscy podczas ferii korzystamy z uroków zimy i uroków zimowych sportów. Wielu z Was przypina narty, zakłada łyżwy, wyciąga z piwnicy sanki i deski snowboardowe. A wszystko po to, by oddać się zimowemu szaleństwu. Każda szkolna przerwa ma oderwać Was od nauki i codziennych problemów, ale nie zwalnia od myślenia, przede wszystkim w kategoriach własnego bezpieczeństwa. Dlatego pamiętajcie, zabawa na śniegu jest wspaniała, może dostarczyć nam wiele radości. Jednak nie powinniśmy zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że wpadniemy pod samochód. Często nierozważnie przywiązujecie, bez wiedzy kierowcy, swoje śnieżne pojazdy do aut. Kończy się to najczęściej wypadkami.

    Jedni lubią jeździć na nartach i sankach, inni wolą ślizgać się na łyżwach. Pamiętajcie, że wystarczy kilka cieplejszych dni, aby z grubego lodu na jeziorze czy stawie pozostała jedynie cienka warstwa Powinniście uprawiać swój sport na specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. ślizganie się na zamarzniętych zbiornikach wodnych może spowodować pęknięcie lodu i w efekcie utopienie się. Podczas zabawy na śniegu należy uważać, aby nie zrobić komuś krzywdy. Trafienie mokrą śnieżką w oko może spowodować jego uraz.

     Nie znaczy to jednak, że mamy przez całe ferie siedzieć w domach. Powinniśmy chodzić na spacery, rzucać się śnieżkami, zjeżdżać na sankach i nartach, ślizgać się na łyżwach, ale zawsze powinniśmy robić to "z głową", bez niepotrzebnej brawury.

Na zakończenie życzę wszystkim udanych i przede wszystkim bezpiecznych ferii.

 

FERIE ZIMOWE

Podczas ferii zimowej w szkole prowadzone będą następujące zajęcia:

Nauka gry w tenisa ziemnego:

wtorek - 19 stycznia - godz.10.00 - 12.00

czwartek - 21 stycznia - godz.10.00 - 12.00

Hip Hop - wtorek - 19 stycznia od godz. 13.00

W każdą środę w godz. 10.00-13.00 odbędą się rozgrywki w piłkę nożną.

 

 

Dzień tygodnia

Czas trwania zajęć

Forma zajęć

Imię i nazwisko nauczyciela

Poniedziałek

10:00-13:00

projekcja filmów

Renata Seremak

Agnieszka Zawalska

Agnieszka Kowalska

Wtorek

10:00-13:00

akwarela, rysowanie kredką ,, Wielcy odkrywcy ‘’

Renata Piwowarczyk

Anna Rak

Środa

10:00-13:00

zajęcia sportowe

Paweł Gręda

Beata Korczyńska

Czwartek

10:00-13:00

zajęcia sportowe,
zajęcia
w pracowni fizycznej

Jolanta Ciba

Edyta Piotrowska
Elżbieta Nowak

Piątek

10:00-13:00

zajęcia
w pracowni chemicznej

Magdalena Reperowicz

 

   II tydzień:

·        Anna Majsak, Anna Pytko - spotkanie Samorządu Uczniowskiego

  Dorota Zieja – przygotowanie do konkursu przedmiotowego z  biologii.

 

 

Mikołajki

         7 grudnia w szkole obchodziliśmy Mikołajki. Ten oczekiwany przez wszystkie dzieci (i młodzież , czyli nasJ  ) dzień musiał być wyjątkowy. Oprócz oczywiście prezentów, czas umilił również Samorząd Uczniowski, który przygotował konkurs piosenek – zabawę przy karaoke.

         Nie mogło zabraknąć „Last Christmas” czy „Jest taki dzień”. Kultowe świąteczne przeboje wprawiły nas w świąteczny nastrój, tylko aura nie była zimowa... Zabawę poprowadziła Karolina Ciurlik i Grzesiek Pruś.

Magda Koziara

 

20 listopada minęło 20 lat od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.  Konwencja jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka- podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie – wyjątkiem Somalii i USA- ją ratyfikowały.

        W związku z tą rocznicą w naszej szkole obejrzeliśmy prezentację multimedialną przybliżającą postanowienia Konwencji, zwanej światową konstytucją praw dziecka.

Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się o katalogu należnych dzieciom praw - obejmującym prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne i - w niewielkim zakresie - prawa ekonomiczne (ponieważ dziecko powinno się uczyć, a nie pracować).

       Zaprezentowane przez Samorząd Uczniowski materiały pomogły młodzieży uświadomić sobie, że w Polsce żyjemy w świetnych warunkach, w porównaniu z najmłodszymi mieszkańcami Afryki. Dowiedzieli się też  o instytucjach zajmujących się prawami dziecka.

                                                                                                                         E. M.

 

WYCIECZKA DO INWAŁDU I WADOWIC

  

W dniu 28.10.2009r. uczniowie klas pierwszych z Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach wzięli udział w wycieczce do znanych miejscowości jakimi są Inwałd i Wadowice. Ogółem w naszej przygodzie brało udział 46 osób.

   Po trzech godzinach jazdy spędzonej w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze dotarliśmy na miejsce. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejscowości Inwałd, w której to znajduje się unikalny Parku Miniatur znanych budowli, byliśmy również w Kinie na ciekawym filmie odtwarzanym w jakości 4D gdzie fikcja mieszała się z rzeczywistością. Sympatyczna Pani przewodnik potrafiła swoim ciepłym i miłym głosem zachęcić wszystkich do wysłuchania bardzo ciekawych informacji na temat historii budowy zwiedzanych przez nas miniatur- zabytków z całego świata. Chodząc parkowymi alejkami mogliśmy się poczuć przez chwilę jakbyśmy byli raz  w Paryżu to znów za chwilę w Nowym Jarku. Podziwialiśmy m. in.: znaną wszystkim Świątynię Akropolu w Grecji, Colosseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eifflla, Big Bena, Łuk Triumfalny, Sfinksa, Biały Dom. Tak wyczerpująca wycieczka dookoła świata mogła się niejednemu dać mocno we znaki. Dowiedzieliśmy się, że modele tych  najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata wykonane zostały w skali 1: 25. Jedna skala pozwala na porównanie wielkości poszczególnych obiektów. Czas wykonania pojedynczej miniatury to od 1.000 do 3.000 godzin pracy.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki były ukochane przez naszego Rodaka Papieża Jana Pawła II Wadowice - jego rodzinna miejscowość gdzie jak sam mówił ,,wszystko się zaczęło”, jego życie, kapłaństwo i umiłowanie do Boga. Stąpaliśmy po tych samych ścieżkach, po których przechadzał się nasz kochany Papież Karol Wojtyła. Aby móc lepiej poznać codzienne życie naszego rodaka papieża poszliśmy na przepyszną wadowicką kremówkę. Później wraz z panem przewodnikiem zwiedzaliśmy dom papieża, muzeum, papieską bazylikę pw.Ofiarowania Najświętszej Maryji  Panny w Wadowicach. Po tak emocjonującym dniu udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

            Po drodze odwiedziliśmy jeszcze miasto królów- Kraków aby zjeść kolację, bo nam już ,,kiszki marsza grały”. O godz. 21 byliśmy już pod szkołą, gdzie czekali na nas rodzice. Opiekunkami wycieczki była p. D. Zieja, A. Kowalska i E. Stramska. Ta wycieczka na pewno na bardzo długo zostanie w pamięci każdego uczestnika.

 

 

Monika Maj - 1d

 

 

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

W dniu 21.10.2009r. punktualnie o godzinie 16:30 82 uczniów klas pierwszych  Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach w obecności dyrekcji, uczących nauczycieli, rodziców i starszych kolegów przystąpiło do uroczystości ślubowania na prawowitych gimnazjalistów.

Po uroczystym akcie złożenia przysięgi pierwszoklasiści zaprosili wszystkich obecnych na humorystyczna inscenizację podczas której zaprezentowali swoje teatralne zdolności. „Lekcja informatyki i języka polskiego” rozbawiła publiczność oraz stremowanych pierwszaków.

Rozluźnioną atmosferę uroczystości kontynuowali trzecioklasiści, którzy  przygotowali otrzęsiny. Przetestowali oni naszych nowych uczniów zarówno z wiedzy szkolnej jak i tej pozalekcyjnej. Na szczęście i tę próbę pierwszaki przeszły pomyślnie, co zaowocowało przyjęciem ich przez starszą brać gimnazjalną w poczet gimnazjalistów. Na zakończenie oficjalnej części Ślubowania Pan Dyrektor wraz ze swoją zastępczynią oraz przewodniczącą Rady Rodziców p.Żmudą wręczyli przedstawicielom klas pierwszych kroniki, by w przyszłości dokumentowali oni w nich ważne wydarzenia z życia swoich klas.

Dzień Ślubowania uczniowie  klas pierwszych uwieńczyli dyskoteką oraz słodkim poczęstunkiem, który przygotowali im rodzice. To był niewątpliwie jeden z ważniejszych dni w życiu każdego gimnazjalisty – ucznia tej szkoły.

Luiza Wojciechowska-Zoch

 

    

WYJAZD DO SZIGETSZENTMIKLOS

 

Na zaproszenie naszych kolegów z Węgier w dniu 05.10.09r. uczniowie       z Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach wyjechali do miejscowości Szigetszentmiklós.

            Po dwunastogodzinnej męczącej, lecz spędzonej w bardzo wesołej atmosferze podróży   w końcu dotarliśmy do celu.  Na miejscu czekały na nas z niecierpliwością  p. Erica(koordynator projektu) oraz rodziny goszczące, które  przyjęły nas bardzo serdecznie do swoich domów. Mimo , że nie znaliśmy języka węgierskiego,  to czuliśmy się  u tych rodzin, jak u siebie w domu.

            Podczas naszego pobytu zwiedziliśmy szkołę, do której chodzą nasi koledzy  i koleżanki, u których mieszkaliśmy. Oprócz spacerów po malowniczym miasteczku Szigetszentmiklós czekały na nas inne atrakcje. Wraz z naszymi przyjaciółmi pojechaliśmy do stolicy Węgier-Budapesztu.  Nasi węgierscy koledzy przekazali nam w języku angielskim wiele ciekawych informacji związanych ze zwiedzanymi miejscami. W stolicy Węgier zwiedziliśmy m.in. zabytki UNESCO: Górę Zamkową i Góra Gellerta , Wzgórze Zamkowe, Plac Bohaterów, Stare Miasto, Parlament…

Kolejnym punktem naszego pobytu na Węgrzech była wycieczka nad jezioro Balaton. Miejscowośc Tihany to leżąca na wschodnim brzegu półwyspu urokliwa, oblegana przez turystów wioska, z malowniczymi domkami stojącymi w cieniu opactwa benedyktyńskiego. Tihany wznosi się ok. 80m nad lustrem Balatonu, a najwyższy szczyt, Csúcs-hegy liczy 232m  n.p.m. Siófok – największe miasto na południowym brzegu Balatonu uważane jest za letnią stolicę   Węgier.  

Jednak na Węgrzech nie tylko zwiedzaliśmy, ale także przedstawiliśmy program artystyczny związany z naszym regionem. W programie tym można było usłyszeć gwarę regionalną, polskie tradycje i zwyczaje związane z ziołolecznictwem przeplatane tańcami i piosenkami ludowymi. Występ ten został  zaprezentowany dla uczniów w szkole , natomiast w godzinach wieczornych w teatrze  miejskim dla zaproszonych gości i rodzin goszczących, które nas gościły. Widzom został także pokazany film o Busku-Zdroju, a po tej prezentacji urządziliśmy quiz na temat naszego regionu. Całe to przedsięwzięcie zostało docenione przez publiczność gromkimi brawami, natomiast nasz kolega –Grześ- zjednał sobie publiczność poprzez uroczy śpiew. Wszystkim nasz występ bardzo się podobał, a w szczególności taniec, który dostał gromkie brawa i  został zatańczony po raz  kolejny. To było dla nas wielkie przeżycie.

W ostatnim dniu pobytu byliśmy na basenie, gdzie mogliśmy się  zrelaksować w wodach leczniczych.  Wieczorem po ciężkim dniu odbył się dla nas wieczorek pożegnalny, a potem dyskoteka.

            Wyjazd ten wszystkim osobom bardzo się podobał. Ludzie, u których mieszkaliśmy, byli towarzyscy i mili. Mieliśmy wspaniałą okazję poćwiczyć język angielski, ponieważ wszystkie informacje na temat zwiedzanych miejsc oraz komunikacja z kolegami i koleżankami z Węgier oraz z ich rodzinami odbywała się właśnie w tym języku. Wyjazd ten był dobrą okazją do  zintegrowania się, poznania kultury innego państwa oraz do nauczenia się samodzielności.

            Wszyscy ze łzami w oczach, ale też z uśmiechem na twarzy, wyjeżdżaliśmy do domu. Tak szczerze mówiąc, każdy chciał zostać, bo w Szigetszentmiklós było bardzo przyjemnie, lecz chcieliśmy się również spotkać z naszą rodziną i być już w Polsce. Przecież ,,wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.

            O godz. 20.00 byliśmy pod szkołą, gdzie z niecierpliwością czekali na nas rodzice. Mamy nadzieję, ze wkrótce osoby z Węgier przyjadą do Polski. Ale teraz musimy nadrobić zaległości i uczyć się, aby móc pojechać jeszcze raz.

            Dziękujemy naszym opiekunkom pani Annie Koniecznej, która była koordynatorką tego przedsięwzięcia, oraz pani Beacie Wójcickiej i pani Edycie Maj za to, że każdy dzień spędziliśmy bardzo ciekawie i mieliśmy okazję zobaczyć tak wiele cudownych miejsc. Dziękujemy im także za matczyną opiekę, poczucie humoru i wyrozumiałość w stosunku do nas. Ten wyjazd był niezapomnianym przeżyciem i  na pewno na bardzo długo  zostanie w naszej pamięci.  Dziękujemy również panu kierowcy za bezpieczną i szczęśliwą podroż. Na koniec dziękujemy  pani Erice, która była koordynatorką  i  przewodniczką oraz rodzinom z Węgier za miła atmosferę i zaproszenie.

Uczestnicy wycieczki

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

W dniu 30 września 2009r. uczniowie klas IIa i IId pojechali na wycieczkę: Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Oświęcim.

W Kalwarii Zebrzydowskiej zwiedzili Sanktuarium Pasyjno – Maryjne; w Wadowicach dom rodzinny papieża Jana Pawła II i kościół parafialny;  w Oświęcimiu Muzeum Auschwitz – Birkenau.

 

UROCZYSTE OTWARCIE OBIEKTÓW SPORTOWYCH

 

        3 września 2009 roku to dzień, który na długo zapadnie w pamięci każdego ucznia i pracownika naszego gimnazjum. Wówczas miało miejsce otwarcie  hali sportowej. Obiekt, którego budowę rozpoczęto dzięki inicjatywie pani dyrektor Anny Paterek imponuje nie tylko nowoczesnym wyglądem i funkcjonalnością, wrażenie robi także tempo, w jakim został wzniesiony. Od momentu wbicia pierwszej łopaty do chwili ukończenia prac minął zaledwie rok. Pod szeroko rozpiętym dachem znalazły miejsce nie tylko boiska do siatkówki i koszykówki – zgodnie ze współcześnie obowiązującymi standardami zadbano o zaplecze: salki rekreacyjne, gabinet medyczny, liczne łazienki i szatnie oraz oczywiście pomieszczenia przeznaczone do przechowywania sprzętu sportowego.

       Uroczystość poprowadzona przez gospodarza obiektu, pana Jacka Strzeleckiego zgromadziła wielu znakomitych gości. Mieliśmy zaszczyt przyjąć władze województwa reprezentowane przez panią wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę- Korubę, marszałka naszego województwa Adama Jarubasa, posłów na sejm – Andrzeja Pałysa i Konstantego Miodowicza, władze naszej gminy i powiatu –burmistrza Miasta i Gminy Busko- Zdrój, pana Piotra Wąsowicza, wiceburmistrzów- Mirosława Wieczorka i Grzegorza Lasaka, starostę Jerzego Kolarza. Nie zabrakło również władz oświatowych z kuratorem, panem Lucjanem Pietrzczykiem, który szczególnie miło wyraził się o organizacji imprezy inauguracyjnej. Zaproszenia przyjęli ponadto dyrektorzy szkól z gminy Busko-Zdrój, przedstawiciele Rady Rodziców naszej szkoły oraz mieszkańcy Zbludowic.

        Wspólnym motywem wystąpień zaproszonych gości były słowa uznania zarówno dla całego szeregu osób i instytucji, których działania pozwoliły sprawnie przeprowadzić poszczególne etapy tego przedsięwzięcia, jak i dla wykonawcy, którego profesjonalizm był dostrzegalny na każdym kroku.

       Punktem kulminacyjnym oddania obiektu było przecięcie wstęgi, którego wspólnie dokonali znakomici goście. Poświęcenia hali dokonał uczący w naszej szkole ksiądz Marcin Rokita.

        Chwilę potem, tuż po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zebrani mogli podziwiać talent wokalny jednej spośród  uczennic, Patrycji Woźniak. Otwarcie hali sportowej nie mogło obyć się bez wypróbowania nawierzchni boiska, zatem odbył się turniej piłki nożnej.  Zmierzyły się drużyny Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, Samorządowego Gimnazjum w Podgajach i gospodarzy. Sportowe porzekadło głosi, że gospodarzom pomagają ściany. Widocznie nowe ściany pomagają tym bardziej, ponieważ uczniowie SG Zbludowice nie pozwolili wywieźć pucharu ze swojej szkoły,  zdobywając pierwsze w tym obiekcie trofeum.

Edyta Malec, Barbara Faryś

 

Najnowsze zdjęcia

 

Ślubowanie
 21.10.2011r.

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

 

W Internecie

* Kuratorium Kielce

 * CKE

*  OKE Łódź

*   NABÓR

 FENIKS